Гледайте онлайн тази вечер дали проект на Зелени Балкани-Стара Загора ще спечели награда от ЕК

Остават броени часове до връчването на Награда ,,НАТУРА 2000“ на Европейската Комисия! Представители на Зелени Балкани и Проектът ,,Възстановяване на белошипата ветрушка”, изпълняван от организацията по Програма LIFE, ще участват в церемонията по връчването на наградите Натура 2000 за 2016 г.

Всички желаещи могат да проследят Церемонията он лайн на интернет платформата http://ec.europa.eu/avservices/ebs/live.cfm?page=1 , който ще бъде активен днес, на 23 май, от 19 часа българско време!

Стискайте палци на екипа ни! – са написали от Зелени балкани Стара Загора.

Четири проекта, в които участват представители на коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България„, са сред 24-те финалисти за наградата „Натура 2000“ на Европейската комисия.

Призът се присъжда на най-успешните проекти, допринесли за опазване и управление на европейската екологична мрежа Натура 2000. Наградите се връчват от 2013 г., за да се популяризират усилията на всички европейски държави да опазват защитените зони от Натура 2000 и да се признае постигнатото от различни организации и институции. Мотото на наградата „Натура 2000“ за 2016 година е „Богатство, което чака да бъде открито“. Церемонията по награждаването е днес в Брюксел. Всеки човек може да подкрепи българските проекти за своеобразна „награда на публиката“.

Ето кой е старозагорският проект:

Проектът на „Зелени Балкани – Стара Загора“ за възстановяване на белошипата ветрушка е една от най-успешните практически дейности в съвременната българска природозащита. Той доведе до завръщането на един изчезнал за страната ни вид – белошипата ветрушка, след десетилетия, през които нямаше данни за гнезденето й в България. В периода 2013-2015г., над 200 малки белошипи ветрушки полетяха на свобода. Те бяха внесени от Испания, размножени във волиерни условия в Спасителния център за диви животни в Стара Загора или излюпени в новосъздадената колония. Понастоящем в Сакар планина гнездят около 10 двойки, които използват специално поставените за целта изкуствени гнездилки. Проектът включва и редица други дейности – от устойчиво стопанисване на тревни местообитания до работа с деца и местни хора, маркиране и проследяване със сателитни предаватели на птици от колонията, ежедневен мониторинг.

 


image0 (9K)