Токът не винаги идва от контакта

С Д. Димитров, председател на групата на общинските съветници на ГЕРБ в община Стара Загора, разговаряме относно зачестилите публикации за енергийния комплекс и зелената сделка:

– Г-н Димитров, какво прави групата на ГЕРБ в Общинския съвет срещу фалшивите новини  за чистотата на въздуха в Стара Загора?

– Ние категорично считаме, че фалшивите новини са голям проблем за обществото. Свидетели сме и през последните дни на тиражираната информация за чистотата на въздуха в Стара Загора, тя е невярна и не беше пусната с цел да се каже истината. Това е ярък пример как с груба манипулация се атакува не само комплексът „Марица изток“, но и Стара Загора. Затова реагираме с кмета Живко Тодоров и с колегата Николай Диков, чрез медиите, защото публикацията е дълбоко невярна. Статията не отразява написаното в самия доклад. Направена е свободна интерпретация чрез компилация на части от отделните абзаци, за да се обслужи интерес на хора, които налагат крайни мнения при Зелената сделка, която се обсъжда в Европейския съюз. Заглавието е несъвместимо с доклада, защото никъде в него няма подобен извод, че „Стара Загора е с най-мръсния въздух в ЕС“. В него по-скоро са посочени медицински показатели, отколкото екологични. Тази статия може да има и други негативни икономически последици, защото инвеститори, които имат свободен финансов ресурс, изчакват да премине пандемията от COVID-19, за да вложат парите си в Източна Европа. За тях е важна не само политическата и финансова стабилност, но и екологичният аспект. Затова казвам, че това е обмислен и целенасочен удар по нашия град. Това е много вредно и сме длъжни да се противопоставим. Фалшиви новини, тиражирани на национално ниво има ежедневно, както и такива, обслужващи даден политически или икономически кръг. Често те се лансират от слугинаж – нещо, срещу което също съм против. Смятам, че реално никой не печели от този маниер на работа.

– Готови ли сме да реагираме и да потърсим алтернатива на комплекса „Марица изток“?

– Моята лична позиция е, че комплексът трябва да работи максимално дълго, спазвайки всички екологични норми. Паралелно с това трябва да са разработят нови проекти, за да може след години да се осигури плавният преход. Въглищните ресурси ще се изчерпят в даден момент, възможно е и енергията, произвеждана от тях да стане нерентабилна и неконкурентоспособна. Трябва да сме подготвени и когато такъв момент настъпи, да предоставим най-добрата алтернатива на хората, които сега са заети в комплекса, като им се гарантират подходящите работни места. Но при всички случаи искам някой ясно да каже откъде ще дойде енергията, който в момента се произвежда в комплекса „Марица изток“. За мен това е най-важният въпрос, защото в определени периоди през зимния сезон, до 60% от електрическата енергия в страната е произведена в комплекса. Очаквам този отговор от радетелите, които чрез манипулативни публикации атакуват енергийното сърце на България. Аз съм много „за“ зелената енергия, но в следващите години тя може да бъде допълваща, а не основна, защото не можем да разчитаме на нея в големи периоди от годината. Нужен е баланс, разум и диалог по отношение на Зелената сделка, а не изостряне на обстановката чрез подобни статии.

– Политическо или бизнес е решението за Зелената сделка?

– През 12-те години, в които работя в комплекса „Марица изток“ никога не съм си позволявал да прокарвам политики, за мен разумът е водещ във всички действия. Не приемам хора, които не са се къпали, бръснали и подстригвали, през последните няколко месеца да акостират в Стара Загора, да обсебват регионалните форуми и да ни казват колко мръсно, лошо и неправилно живеем в Стара Загора. Те действат на паразитиращ принцип. Преструктуриране на икономиката в региона е неизбежно, но отговорността за този процес трябва да се поеме от държавата, от местните органи и от синдикатите. Това не е работа на манипулиращи обществото членове на неправителствени екологични организации, които имат свои лични интереси, за да правят внушения.

 


image0 (9K)