Защо мозъкът ни се заблуждава от илюзии – тест (ВИДЕО)

Преди около два века американският психолог Джоузеф Джастроу нарисува една малка странна глава на животно. Тя е включена в най-новия епизод на BrianCraft, който можете да видите по-долу. Черно-бялата скица може да бъде разгледана като глава на патица или заек, в зависимост от това как интерпретирате организацията на линиите, пише Science Alert.

[ad id=“225664″]

Изображението позволява да бъде интерпретирано по два различни начина, но никога едновременно. Освен това един човек може да „превключи“ между двете с известно психическо усилие. „Но виждате ли същото пате, което и аз“, пита Ванеса Хил. И докато сме на същата тема, възприемате ли цветовете по същия начин, по който и другите?

[ad id=“263680″]

[ad id=“238430″]

В скорошно изследване учени подканват доброволци да определят кое от двете оранжеви кръгчета, известни като илюзията на Ебингхаус (на снимката по-горе), е по-голямо. С помощта на функционална магнитно-резонансна томография изследователите наблюдават визуалния кортекс на участниците – онази част от мозъка, отговорна за обработването на визуалната информация – докато те интерпретират простичката илюзия. Авторите на изследването откриват, че колкото по-голям е визуалният кортекс, толкова по-лесно се определя истинският размер на оранжевия кръг. И обраното. Този резултат е бил получен и в няколко други упражнения, свързани с оптични илюзии.

[ad id=“218001″]

Защо размерът на един регион от мозъка ни определя колко лесно се заблуждаваме от подобни илюзии? Вероятно има нещо общо с концентрацията на „химическите пратеници“ във визуалния кортекс, обяснява Ванеса във видеото по-горе. Но може би дори е по-сложно от това. Други изследвания показват, че ефективността на една оптична илюзия е различна при хората с аутизъм или от други култури. И, вярвате или не, периодът от годината също влияе на това как възприемаме дадена илюзия.

[ad id=“236993″]


image0 (9K)