Защо „мъртвото вълнение“ отнема хиляди човешки животи?

Всички са чували за него, но никой не знае какво всъщност представлява това явление! Този природен феномен отнема хиляди човешки животи на година, но за него знаят много малко хора.

[ad id=“225664″]

Много от хората, които добре плуват, не разбират, как може да се удавиш съвсем близо до брега. Слушайки новинарските емисии в сезона на отпуските, за туристи,  «удавили се до брега», те си мислят, че жертвите или не са можели да плуват, или са употребявали алкохол. Но истинската причина е съвсем друга. В тази тема ще стане дума за едно много опасно, но малко известно явление – мъртво вълнение, което също така наричат „мъртво течение” или „обратно течение”. За съжаление в българския език няма точен термин за това явление и се налага да използваме донякъде жаргонни термини от спасителите на плажа. Английският термин за това течение е „rip current”. Такива вълнения има във всички кътчета на нашата планета – и в Мексиканския залив, и при нас на Черно море, и на остров Бали и т.н. С тези явления не могат да се справят не само обикновените хора, но и първокласни плувци, защото просто не разбират какво трябва да правят.

Всичко става неочаквано: вие плувате от брега навътре, след това се обръщате, но не се получава да се върнете… Вие плувате с всичка сила, но оставате на едно място или даже още повече се отдалечавате от брега. Всички ваши опити са безуспешни, силите ви свършват и вие започвате да се поддавате на паниката…

Като за начало е важно да разберете принципа на мъртвото течение. Това е вид морско или океанско течение, перпендикулярно на брега, образуващо се в следствие отдръпването на потока приливна вода в посока навътре в морето или океана.
Мъртвото вълнение е най-опасно в плитки морета с полегат бряг, който е обкръжен от пясъчни плитчини, коси и островчета (например Азовско море). В тези места по време на отлив пясъчните коси пречат на водата да се връща обратно в морето. Налягането на водата в тесния пролив, съединяващ морето с лимана, нараства многократно. В резултат на това се образува бърз поток, по който водата се движи със скорост 2,5–3,0 м/с.

Схематично това изглежда така: обратното течение към морето е перпендикулярно на брега.

Тези «коридори» се появяват в различни места до брега по време на прилив. Вълните се наслагват и донасят водна маса, а след това с различна скорост се връщат в морето или океана, образувайки при това мъртво вълнение или течение. Обикновено коридора на мъртвото вълнение е тесен: 2-3 метра със скорост на течението 4-5 км/ч. Това не е опасно. Обаче могат да се образуват и вълнения с широчина до 50 метра и дължина до 200-400 метра, със скорост до 15 км/ч. Мъртви вълнения с такава дължина не са чести, но все пак се случват.

Затова: Обявено ли е по плажовете, че в морето има „мъртво вълнение“, не влизайте във водата!

Ако морето е бурно и сте в неохраняема зона, не рискувайте с плуване, а дори и с разхлаждане на пликото!

 


image0 (9K)