WADA е заобикаляла правилата

Руските хакери Fancy Bears’ продължават с разкритията относно разрешенията за използване на забранени медикаменти, издадени на голям брой американски и други спортисти от Световната антидопингова агенция (WADA). Получили позволение да приемат стимуланти, са сестрите Серена и Винъс Уилямс, гимнастичката и олимпийска медалистка Симон Байлс, на която ѝ е било назначено лечение от българската лекарка Мариела Сиракова.

Днес заедно с втора порция документи от WADA се появи още едно българско име – борецът Тервел Длъгнев, който се състезава в свободен стил за САЩ на игрите в Рио. Длъгнев на три пъти е получавал разрешение за използване на забранения преднизон, включително и по време на олимпиадата.

От OFFNews се свързахме за експертно мнение с проф. д-р Диана Димитрова, председател на Българското научното дружество по спортна медицина и кинезитерапия, национален консултант по спортна медицина и ръководител на катедра „Спортна медицина“ към Националната спортна академия „Васил Левски“.

Д-р Димитрова, какво е мнението Ви като специалист? В случая става въпрос за около 10 вещества, голяма част кортикостероиди. Колко честа е употребата на такива вещества при лечение и рехабилитация?

В практиката, изобщо в медицинската практика, те се употребяват често за лечението на различни заболявания. Доколкото тук става въпрос за спорта, стероидните препарати, кортикостероидните препарати се използват за лечение на възпалителен състояния, които протичат с болка, оток, възпаление. но тежки. Има други други нестероидни аналози, които не са включени в допинг листата , така че когато се налага лечение на травма, може да се използват нестероидните противовъзпалителни средства. Това е едната страна. Всъщност стероидите са включени в допинг листата не заради техния противовъзпалителен процес, а защото имат странични действия и действат като стимуланти – предизвикват еуфория, свръхвъзбудено състояние, заради което се използват от спортистите. Всъщност те се употребяват като стимулиращи средства, поради това са включени в допинг листата. В случая двете спортистки (сестрите Уилямс – бел. ред.) твърдят, че са ги използвали с терапевтични цели чрез така нареченото разрешение за терапевтична употреба. Това е една злоупотреба с правилата. WADA им е давала разрешение за терапевтична употреба и по този начин е заобикаляла правилата.

Има и вещества, които звучат странно за човек, който не е специалист, като амфетамин. Какъв е ефектът, който се получава?

Те също имат също имат стимулиращо действие като остър допинг. Действат бързо, пада напрежението, пада страхът, предстартовата треска, психичните ограничения на спортистите. Поради тази причина са включени в допинг листата и се използват. Специално са психостимулантите от рода на амфетамините не би трябвало да се дава разрешение за терапевтична употреба. Няма медицинска причина поради която да се даде на спортист разрешение.

Не намирате никаква друга причина, освен злоупотреба?

Да.

При ползването на тези вещества, ако няма разрешение, възможно ли е те да се укрият по някакъв начин. Какъв е периодът за изчистване от организма?

Какво значи да се укрият? Разбира се, те като анаболните стероиди с течение на времето се елиминират от организма. Но всъщност причината, поради която те ги използват, налага тяхната употребата в кратки срокове – преди състезание, мач, среща и т.н.

 

offnews.bg


image0 (9K)