Вторите пенсии продължават да са обградени с неясноти

Осем месеца след представянето на компромисен вариант за изплащане на втора пенсия, законопроектът с промените все още не е обявен и няма яснота кога ще стане това.

Това се разбра от участието на социалния министър Бисер Петков в международна конференция за многостълбовите пенсионни системи в Европа.

„Днес сме изправени пред предизвикателството за разработване и приемане на пълна и непротиворечива уредба за изплащане на пенсии от допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Надявам се, че постигнатото до този момент ще бъде продължено и надградено до финализиране на работата и приемане на законови промени от парламента“, каза министър Петков, цитиран от ведомството му.

Министърът се въздържа да се ангажира със срокове, въпреки че миналото лято работата по този ключов въпрос изглеждаше на финалната права, пише в. „Сега„.

След поредица доста спорни предложения от финансовия министър Владислав Горанов, регламентирането на фазата на изплащане беше оставена на социалното министерство и НОИ.

През лятото на миналата година министерството представи концепция, като обяви, че има постигнато съгласие между експерти и социални партньори по почти всички въпроси. Ясен беше дори броят на параграфите с изменения и допълнения на кодекса – 33.

Повече по този въпрос обаче не се чу, а проектът за промени така и не се появи. Въпросът е особено спешен, тъй като до първите пенсионери остават две години, а осигуряването във втория стълб се прави от 2002 г.

Първите българи с две пенсии ще бъдат жените, които ще придобият право на пенсия през есента на 2021 г. При мъжете вторият стълб ще влезе в действие от 2024 г. Трябва да се предложат достатъчно атрактивни и надеждни пенсионни продукти, които да дадат възможност за избор, коментира вчера председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов. Той изтъкна, че държавното обществено осигуряване не трябва да се конкурира и да противоречи на допълнителните пенсионни стълбове, а взаимно да се надграждат.

Тази тема по-категорично беше застъпена и от бившия управител на НОИ Йордан Христосков, който директно заяви, че смесването на трансфери от солидарната и капиталовата система е недопустимо. Става дума за правото на родените след 1959 г. да прехвърлят средствата от индивидуалните си партиди в частен фонд към държавното осигуряване, дадено по предложение на финансовия министър Владислав Горанов.

Според Христосков тази вратичка трябва да бъде затворена, докато все още е малък броят на хората, възползвали се от нея. Неговата теза, цитирана от „Капитал“, е, че това рискува стабилността на основния стълб на пенсионната система, тъй като го натоварва да изплаща изцяло гарантирания минимален размер на пенсиите, което ще увеличи недостига.

Много изказвания на конференцията акцентираха върху опасността от недоволство сред първите пенсионери заради ниските им пенсии. Бившият управител на НОИ Христина Митрева напомни, че расте делът на несигурната заетост покрай новите форми на работа на непълен работен ден, свободна практика и др. Известно е също така, че много партиди са кухи, т.е. в тях не постъпват реално средства.


image0 (9K)