В Римската империя поднесен стрък босилек е бил знак за израз на любов

Босилекът e едногодишно тревисто растение с характерен аромат, известно още като „царска билка“. Разклонено достига до височина 60 cm. Листата му са яйцевидно-продълговати с дълги дръжки и заострени в края. Цветовете му най-често са бели, много рядко лилаво-бели или червени. Плодовете са сухи и след като узреят се разпадат на четири малки семенца. Цъфти от юни до септември.

[ad id=“225664″]

Като билка и подправка се използва надземната част на растението, най-често стръковете в пресен вид, като се бере по време на цъфтежа, а за сушене — преди цъфтежа. Съдържа етерично масло, горчиво вещество, гликозиди, танини, органични киселини, минерални соли. Родина на босилека са тропиците на Азия и Африка. В Европа се отлежда културно от векове.

[ad id=“263680″]

За босилека се носят множество поверия. В Индия той е „обречен“ на бог Вишну, защото предпазва от митичната змия, която „убива с очи“. В древен Египет босилекът се е използвал при балсамирането на мъртъвците. В Римската империя поднесен стрък босилек е бил знак за израз на любов. В Мексико се е смятало, че ако носиш стръкче босилек в джоба си, това ще ти донесе пари, а любимият човек ще ти е вечно верен. В Европа през средните векове хората смятали, че под него се развъждат скорпиони.

Босилекът има антисептично, противоспазматично, болкоуспокояващо, противовъзпалително и леко възбуждащо действие. Прилага се при инфекциозно-възпалителни процеси на пикочно-половите и дихателни пътища, при умора и при депресия. Приеман в големи дози е токсичен. Външно се използва за налагане при кожни обриви и отоци. Отлично средство срещу комари. Саксия с босилек или китка, закачена на прозореца гони насекомите от помещението.

[ad id=“236993″]

Според българската народна медицина, сок от пресни листа на босилек се използва при гнойни възпаления на средното ухо, както и при трудно заздравяващи рани. Босилекът възбужда апетита. Билката се използва и за лечение на хронични колити, гастрити и ентерити, при кашлица и бронхиална астма, както и при възпаление на пикочните пътища, зъбобол, хрема, ангина.


image0 (9K)