В минералната баня на Овощник влизат роми, а излизат чисти роми

Село Овощник се намира на 23 км от Стара Загора и само на 6 км от Казанлък. Известно е с горещия си минерален извор, който е каптиран, макар и примитивно тогава, още от турско време.

tabela otpred
Днес банята е оставена на доизживяване. Работещите там я поддържат чиста и според възможностите. Когато я посетих, на смяна бяха Жека, Илия и Георги.

Ilia Jeka

Разказаха, че работят там от 20-ина години и за това време не е правен никакъв ремонт. Не работи нито един от многото душове, външният по-хладен кръг с курните изобщо не се използва, сводестият купол на централната зала изглежда ужасно в цветовете на мухъла и влагата.

du6ove kurni1 kurni mivka
Водата в басейните на мъжкото и женското отделение се сменя всеки ден и се спазват хигиенните изисквания.

basein

Единственото нашествие на модерното в нея е алуминиевата дограма на входната врата и кафе машината във фоайето. Но пък обслужващият персонал е приветлив, разговорлив и много услужлив. Разказаха, че все още „къпят“ срещу 50 ст. малкото останали живи фронтоваци, а през април, за ромския празник, всички желаещи да ползват банята влизат безплатно.
Навремето в една градска баня в Стара Загора много ме е удивлявала табела с надпис””Къпане, обличане, събличане трае 1 час”. Такова напомняне беше необходимо, защото в почивните дни се чакаше на опашка, за да влезеш и да се изкъпеш. Видях часовника на стената в Овощник и се усмихнах на спомена и на лика на Христос зад стрелките, който бдеше за изпълнението на „повелята”.

4asovnik

Повечето посетители са от ромския етнос и възрастни хора с различни болежки. Може би заради тях на касата има предупредителен надпис. Служителите в банята се шегуват, че влизат роми, а излизат чисти цигани…

А за теляка в мъжката баня се носят легенди. Дали защото мъжете са по-табиетлии или защото са по-мързеливи, но теляк има само в тяхното отделение. За 2 лева той ги изтрива и масажира на специална кушетка. Излизат след процедурата като нови.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

ovostnik-banq
Около този извор са открити останки от старинни тракийски находки, което дава основание да смятаме, че минералната вода е позната и използвана от древни времена. През земетресението в 1928 г. избликва нов извор с по-високи температура и дебит.
Минералната вода е каптирана през тридесетте години на миналия век. Дебитът е бил нисък и се е експлоатирала чрез помпиране. С поднасяне на чаша коняк приключила церемонията по откриването на Минералната баня в Овощник през далечната 1935 г. Освещаването станало на 30 юни „при стечението на много граждани, прочетоха се и подходящи молитви”. Кметът казал само няколко думи, съобщава казанлъшката преса за събитието.
Постройката на „банската сграда” при новото изворче била дело на предприемача М.Белов и била по–голяма и  удобна от старата. Разбира се и по–чиста, тъй като на санитарните власти често се налагало преди това да глобяват ползващите благината, които хвърляли боклуците право в „хигиенната” стая. Санкциите били между 1 и 50 лева.
Направените сондажи през шестедесетте години разкриват една уникална високодебитна минерална вода с изключителна концентрация на флуорид и метасилициева киселина, с температура 51о и ниско съдържание на разтворени минерални вещества.
Освен съществуващите стари извори, новите сондажи увеличават значително дебита на находището и дават визможност за използване на минералната вода в разнообразни аспекти.
Аналитичните резултати показват, че минералната вода практически е стабилна, независимо от годишното време, от честотата на на валежите, от температурните отклонения и други климатични особености.

harakteristiki
Проучвания след престояване показват, че до 5 месеца след напълването водата е бистра, безцветна, без мирис, с приятен вкус. По-късно се появява утайка, без това да влияе върху концентрацията на флуорните йони до престояване повече от две години.


image0 (9K)