В Клисурския манастир извира лековита вода

[ad id=“263680″]

При северните постъпи на Гордия Балкан, в подножието на връх ” Тодорини Кукли” е разгърнал своята красива снага Клисурския Манастир. Той е действащ девически православен манастир във Видинска епархия. Намира се в Северозападна България, Област Монтана, Община Вършец, в землището на село Бързия (между градовете Берковица и Вършец). Разстоянието от Стара Загора до град Берковица е около 330 километра. Пътуването с кола трае малко над 4 часа.
Основаването на тази древна Света Обител датира от 13 век ( 1240г.) – Второ Българско Царство.
За съжаление оттам насетне манастирът не е продължил  дълго своето съществуване. В първите дни на турското робство ( 1396г.) бива опожарен и напълно унищожен.

Хората от региона чрез спомени и предания съхранили живо духовното величие на Светата Обител и така тя се понесла през вековете. Опустялото място било наречено ” Пустио Манастир”.

През 17 век шестима монаси от друг разрушен манастир се заселват на това място с намерение да възстановят Светинята. Сформиралите се в северозападна България бунтове, подкрепящи Чипровскоро възстание ( 1688г) възпрепятствали това свято дело. Бунтовниците от град Берковица, претърпявайки поражение решили да се укрият при монасите, които живеели в дървени колиби. Чрез предателство берковския бей разбира и изпраща потеря да издири и накаже бунтовниците, но те виждайки отдалеч турските заптии, се укриват по дебрите на Стара планина. Монасите остават на своя духовен пост и върху тях се излива целия зловещ гняв на поробителя. Бидейки заставени да издадат бунтовниците, те не извършват предателство, поради което биват жестоко наказани. Избити са и след това изгорени на 100 метра от манастира. В последствие на мястото на кладата израстват шест букови дървета и бликва извор, който е лековит.

[ad id=“225664″]

През 1896 година млад духовник на име архитект Антим заедно с местни родолюбиви българи се заема с възкресяването на светата обител. Използвайки изцяло средства наследени от своите родители, младият монах за кратко време съзижда величествен манастир. Набира около себе си монашеско братство и полага основите на духовен живот, които не е секнал и до днес. Тогава в манастира се отварят вратите за първото за региона килийно училище.
В Клисурския манастир се съхраняват много реликви /стари икони, книги, утвар и др./ от които най-ценни са мощите на светци.

Всяка година ръководството на манастира организира съвместно с православни организации лагери за деца от цялата страна.

Клисурският манастир разполага с 80 легла и 2 апартамента. Стаите имат собствен санитарен възел. Ресторантът с 50 места предлага традиционни ястия от националната кухня със собствени продукти. За развлечение се организират планински излети, конна езда, концерти и изложби. Източник: razhodka.com


image0 (9K)