Татяна Дончева: Мафията трябва да бъде отстранена от властта Конгрес на „Движение 21“: без Борисов, но с френския посланик

„В България има голям превес на здравите сили срещу здравия разум. Това, което е нужно, е мафията да бъде отстранена от властта. Големият проблем на България спъва както лявото, така и дясното. Това е проблем и пред лявото, и пред дясното. И трябва да бъде решаван с участието и на лявото, и на дясното. Не искаме да произвеждаме лозунги- нито десни, нито леви“, заяви лидерът на „Движение 21“ в своята реч при откриването на конгреса на партията.

Тя подкрепи авторите на манифеста „За републиката“: „Напоследък доста хора в интелектуалните среди с отношение към политиката започнаха да си дават сметка, че сме опасно близо до времената, от които тръгнахме. Израз на тревогата им е манифестът „За републиката“, който се разпространява от 3 март тази година. Призивът им е да се съберат активни граждани, които са готови да работят за възстановяване на републиката. Всеки където може – от ляво и отдясно”, каза Дончева.

Партийният форум беше уважен от посланика на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан, но мина тази година без присъствието като гост на лидера на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов. Миналата година той изненадващо се появи на конгреса на Дончева.

Над 450 делегати и гости присъстваха на конгреса. Сред официалните гости бяха още представители на посолствата на САЩ, Великобритания, генералният почетен консул на Кралство Швеция Йоран Свенсон, председателят на БСП Михаил Миков, зам.-председателя на БСП Бойко Великов, зам.-председателят на ДСБ о.з. ген. Атанас Атанасов, лидерът на Национална партия “Свобода и достойнство“ Корман Исмаилов, лидерът на „Глас народен“ Светослав Витков, представители на партия ДЕОС, на ПП „Обединени земеделци“, на ПП „Българска социалдемокрация“, на ЗС „Александър Стамболийски“.

„Българският бизнес бива два вида – правителствено приближен и правителствено отдалечен. Първият получава поръчки и всякакви други привилегии. Вторият бива подлаган на тормоз до фалирането му“, каза Дончева.

За някои от проблемите е виновен и ЕС, смята лидерът на „Движение 21“. „Законът за конфликт на интереси роди Филип Златанов. Този закон бе дело на брюкселски чиновници, които си нямаха представа как ще бъде използвано изобретението им у нас.“

Ако няма промяна, моделът ”Кой” ще се усмихва от държавните институции, а моделът ”Той” ще присвоява бизнеси, каза още Дончева. Тя доразви тезата на един от гостите – депутатът от ДСБ Атанас Атанасов, който коментира, че ”Днес няма ”Кой”, днес има ”Той”.

„България прекара четвърт век в преход в кавички. Отдавна живеем с усещането, че този преход няма край. 25 години след началото на прехода сме се оказали не в нашата държава, а в нейната имитация. Институциите на държавата са взети за заложници и функционират като изпълнителни органи на мафията. Тя взема всичко, което ? харесва – банки, бизнеси, публични средства, природа и замества републиканския ред с мрачни феодални зависимости, за да превърне всеки гражданин в крепостен на олигархията“, смята лидерът на „Движение 21“.

ОТ МОДЕЛА КОЙ МИНАВАМЕ КЪМ МОДЕЛА ТОЙ ”Изправени сме пред колосален проблем. Той засяга всеки от нас – и примирените, и непримиримите, и левите, и десните, и хората от партиите, и тези, които мразят партиите. Мафията и мутрите навличат с лекота различни идеологически дрешки. Проява на политическо късогледство е да не виждаш, че политическите различия по линията ляво-дясно ще имат разумен смисъл само в държава със здрав политически фундамент, а не в имитацията на държава. Иначе моделът ”Кой” ще се усмихна от държавните институции, както и моделът ”Той” – от присвоените бизнеси и от цялото медийно пространство, рекламирайки свободата на словото си“, заяви Дончева.

На снимката: Атанас Атанасов – ДСБ и Бойко Великов – БСП

Източник: Клуб Z


image0 (9K)