Свиневъди: Да се загробват болни прасета е голямо безумие

Ако заразата с африканска чума по свинете проникне в почвата, има риск да се заразяват близки водоизточници.

Това предупреди Радостина Донева – председател на Асоциацията за развъждане и съхранение на източнобалканската свиня (АРСИС).

Според нея загробването на заразени животни е „безумен начин, но за жалост е единствен при липсата на действащи екарисажи в страната“, предава вестник Сега.

Ситуацията с липсата на екарисажи и със загробването е изключително болна тема: „Опасявам се, че този въпрос с екарисажите се политизира. Ненужно бяха намесени някакви странни интереси в този процес и държавническият интерес не беше припознат“.

На въпрос ползват ли се мобилните инсенератори, Донева отговори: „Първо, няма публична информация какъв е капацитетът на тези мобилни инсенератори. Изпълнителният директор на БАБХ при въпрос за мобилните инсенератори защо те не се използват  при животните, които се умъртвяваха в заден двор, отговорът беше: „Има риск мобилните инсенератори, пътувайки из страната, да разпространят допълнително заразата“. Така че не знам кога държавата очаква да ги включи в този процес, в какъв вид. Нямам идея. Това е някаква тера инкогнита за мен“.

До момента няма оценка за реалните загуби за свиневъдния сектор, ако продължи разпространяването на болестта по свинете. Оценките са различни, като варират от 500 милиона лева до около 4 милиарда.

Продължава засиленият контрол на Агенцията по безопасност на храните в района на индустриалната свинеферма в Николово. В събота беше открито ново огнище на Африканска чума по свинете, съобщи БНТ . Забранен е достъпът на външни лица на територията на комплекса, където се отглеждат 17 000 животни. Задължително се прави дезинфекция на влизащите и излизащите автомобили и хора.

Това е четвъртият случай на африканска чума по свинете в Русенско, предава БНТ. Между селата Николово и Просена полицейски патрул спира и проверява автомобилите за нелегален превоз на животни. В района не се допускат външни лица, забранено е и снимането с камери. Специално сформирана комисия извърши проверка в селата Николово, Долно Абланово и Просена, за да установи дали стопаните, които гледат прасета за лични нужди, вече са ги умъртвили.

Ловните дружинки и горските служители също се включват в битката. Държавата започна санитарен отстрел на глигани, който се извършва в три зони по 20 километра: Около огнищата на заразата, около свинекомплексите и край базите за изкуствено развъждане на дивеч. Ловците обаче няма да имат достъп до огнищата. Там отстрелът ще се извършва само от горски служители. Ситуацията в района на селото остава тревожна. Само на няколко километра от него се намират други два големи свинекомплекса. Свинекомплекса осигуряваше свинското месо за страната.


image0 (9K)