Старозагорските бани – история, мистика и вълшебна природа

Старозагорските минерални бани се намират на 15 км северозападно от град Стара Загора и на 240 км от София. Курортът е разположен в южната част на Средна гора, на 360 м надморска височина. Местността е покрита с дъбови, габърови, лескови и борови гори.

Старозагорските бани като селище е възникнало 5 хил. години преди Христа. Първите хора, заселили се тук,  дошли от земие на днешните Иран и Ирак. Заселили се в този район най-вече заради топлите минерални извори, бликащи от земните недра. Техният поминък бил добиването на медна руда, която разменяли за необходимите им стоки. С течение на годините по тези места са се сменяли едни племена с други и се  образувала голяма селищна могила – една от множеството в България. При разкопки в нея са намерени ценни музейни експонати, които нямат аналог в съвременна Европа. В нея са открити ненадминати шедьоври на праисторическата култова пластика – мраморна човешка фигурка, двойна глинена човешка фигурка – от едната страна е изобразена жена, от другата мъж, глинен таралеж и много други предмети с култово предназначение. Останки от средновековно поселение се откриват по десния бряг на реката, главно в района на сегашния плаж и северозападно от него.

 Има данни, че траките също са живели по земите на днешните Старозагорски бани. За тяхното присъствие съдим от саркофага, който още може да се види в местността “Богородична стъпка”. Там е била каменоделната за строеж на домове и за нуждите  на знатните тракийски вождове.

По римско време точно върху минералния извор е направена баня на площ от 2500 кв. м., която е просъществувала около 12 века.

Стените и подовете на басейна са били облицовани с полирани мраморни плочи. Подът на западния вестибюл е покрит с многоцветна мозайка.termi1 При проучванията са открити мраморни релефни плочки на трите нимфи, мраморен жертвеник с посвещение на бог Долихен, тоалетни принадлежности.

През годините на Римската империя тук са идвали на лечение и възстановяване римски легиони, които са водели войни  на Балканския полуостров. Банята е имала 12 помещения – 3 басейна /за хладка, гореща и студена вода/, 2 съблекални, вестибюл и голяма зала – нимфеум. termiПри разкопките е открит строителния надпис на банята, монети и материали, които показват, че тя е била построена през ІІ век по времето на император Марк Аврелий и Луций Вер. Въздигната е със собствени средства на Улпий Хиероним – първожрец на Августа Траяна и пазител на императорския култ. Римската баня е съществувала и е била използвана и през средновековната епоха.

По време на турското робство през 1673 г. жената на турския валия посетила селището, харесала местността и по нейна инициатива и с нейни средства била построена женска баня, която съществува и до днес. Сто години по-късно била издигната и мъжка баня. Днес двете бани са обединени в общ комплекс, изграден през 1974 г. В последните няколко години в курортното селище се появиха луксозни хотели, които разполагат със собствени спортни и възстановителни спа-центрове. В тях можете да поплувате в топли минерални басейни, някои от които с олимпийски размери, да се оставите в ръцете на изкусни масажисти, да се почувствате като императори в римска баня или пък да поиграете тенис на корт. Температурата на минералния извор в Старозагорски бани е около 40 градуса, а дебитът е 12 л. в секунда. Минералната вода оказва благотворно влияние върху опорно-двигателния апарат и периферната нервна система, притежава лечебни свойства и по отношение на гинекологични, бъбречни и стомашно-чревни заболявания.

На 1,5 км от центъра на селото в северна посока се намира красивият природен феномен, наречен „Богородична стъпка“. Легендата говори, че това място е светилище, свързано с различни езически религиозни обреди отпреди хиляди години.
След приемане на християнството по тези земи, местността става свято място. Митът за „Богородична стъпка“ се ражда, заради изключително силното биоенергийно поле и причудливата вдлъбнатина горе на скалите, наподобяваща следа от човешки крак, в която водата никога не пресъхва. Преди няколко години е изграден малък параклис, наречен „Рождество Богородично“.

Ако търсите предизвикателство можете да проникнете в някоя от неблагоустроените пещери в района. Това обаче може да стане само със специална екипировка и с помощта на опитни пещерняци.
Нископланинският релеф и съхранената природа осигуряват възможности за разходки по екопътеки и за множество туристически маршрути до съседните китни селца, атрактивни със спецификата на селския бит и съхранени традиции.


image0 (9K)