Казанлък влиза като основна културно-историческа дестинация в програмата на туризма в България

Според маркетинговите проучвания за водещите ни туристически пазари, розата е един от символите, с които чужденците най-често асоциират България. „Трябва да обединим усилията на всички ангажирани в процеса, за да направим този регион още по-популярен и да го утвърдим като една от най-посещаваните туристически дестинации.“. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова по време на първата по рода си обществена дискусия, която се проведе днес в Казанлък.

Като домакин на срещата кметът на община Казанлък Галина Стоянова поздрави участниците с „Добре дошли!“.

В началото на разговорите министър Ангелкова представи едноминутен рекламен клип, посветен на чудесата в Долината на розите и уточни, че все още по него се работи.

В посока за разширяване на рекламирането на Казанлък министър Ангелкова посочи: „Вече имаме естествения център – новият Музей на розата. Имаме и основата, на която да надграждаме – всяка година Фестивалът на розата посреща стотици хиляди туристи и привлича вниманието, както от далечните пазари (Япония, Китай, Корея и др.), така и на европейските“. Само община Казанлък е посрещнала над 220 хил. туристи през 2015г., като липсват точни данни за тази година в региона, защото по време на Фестивала на розата туристите се настаняват в хотели в радиус до 100 км.

За да се утвърди Казанлък и региона като един от символите на българския туризъм, една от осемте културно-исторически дестинации, които министерството разработи е „Долината на розите и тракийските царе, съобщи министърът на туризма.

Една от деветте маркетингови туристически зони, според Концепцията за туристическо райониране на България, също обхваща региона като „Долината на розите“ и носи това име. Тук попадат и повече от 200 туристически атракции, които са включени в онлайн регистъра на Министерството на туризма.

Пред участниците в срещата директорът на Института по розата и етеричномаслените култури доц. Георги Чаушев съобщи в края на кампанията на розобера, че тази година цената на розовото масло ще бъде значително по-висока от миналата. Въпреки неблагоприятното време, добивът в цялата страна на розов цвят е приблизително 17 000т.. От тях в района на Казанлък, Гурково и Павел баня са добити близо 8 000 т., от които е получено 1 600 кг. розово масло. През 2016 г. за производството на килограм розово масло са нужни 3 600 т розов цвят.

В отговор на въпрос, министър Ангелкова съобщи, че от началото на годината страната ни е посетена от около 2 млн. чуждестранни туристи, като ръстът е близо 14% в сравнение със същия период на миналата година. Регистрирани са над 4,6 млн. нощувки в страната, а приходите от тях са близо 190 млн. лв. (13,5% ръст).


image0 (9K)