Скандал! Вашингтон крие данни, че Саудитска Арабия е финансирала атентатите от 11 септември

Саудитска Арабия е участвала при подготовката на терористичните атаки в САЩ на 11 септември 2001 година, при които бяха убити близо 3000 души. Това обявиха видни американски политици. Те призоваха президента на САЩ Барак Обама да разреши огласяването на част от доклада, в който са описани резултатите от разследването на атентатите. Документът е подготвен от комисия към Конгреса на САЩ и съдържа повече от 800 страници. При обнародването му през 2003 година последните 28 страници бяха засекретени.

В интервю за CBS News съпредседателят на комисията и един от авторите на доклада Боб Греъм, който е бивш сенатор, заяви, че класифицираната глава съдържа сведения за участието на Саудитска Арабия в атентатите от 11 септември. Това потвърдиха и бившият конгресмен Тим Ръмър, и бившият сенатор Боб Кери. В секретната част на доклада било описано кой е помогнал на терористите, които са граждани на Саудитска Арабия, да придобият умения на пилоти, за да извършат атаките на 11 септември. Било посочено, че при пристигането си в САЩ терористите не знаели английски език и нямали никакъв летателен опит. Въпреки това с помощта на саудитския агент Омар ал-Баюми, те се записали в училище за пилоти.

Греъм заяви, че съдействие им оказала главно Саудитска Арабия – властите в кралството, заможни граждани и благотворителни фондации. „Съществуват все повече доказателства и то не само в 28-те страници, които потвърждават участието на саудитците в атентатите на 11 септември“, каза бившият сенатор пред foxnews.com.

Президентът Обама нееднократно е призоваван да разсекрети тези 28 страници от доклада. Американски политици смятат, че президентът трябва да го направи преди посещението си в Саудитска Арабия на 21 април. Според тях това „би било подходящо, защото президентът ще може да обсъди с лидера на Саудитска Арабия въпросите, повдигнати в доклада“.

В Рияд нарекоха историята за класифицираната глава „компилация от митове”. От своя страна от Белия дом признаха необходимостта от по-голяма прозрачност, но подчертаха и нуждата от „защита на секретни данни, които имат решаващо значение за националната сигурност“.


image0 (9K)