Съществуват 43 вида летящи катерици

Катериците са род дребни бозайници от семейство Катерицови. Те са около 30 вида, разпространени в Европа, Азия и Америка. В България се среща обикновената катерица.

Тези животни са сред от най-симпатичните и обичани от хората горски обитатели. Те често се срещат в паркове и в населени места. За тях съществуват няколко любопитни факта:

Има много видове катерици. 43 от тях са летящи.
Дължината на тялото на катеричките достига до 145-265 мм, а на опашката — 145-189 мм. Те тежат около тежи 250-340 гр.

Дългата опашка помага на катерицата да пази равновесие, скачайки от клон на клон.
Окраската на тези животни се мени в зависимост от сезона и мястото. Козината през лятото е по-тънка и светла, а през зимата тя е по-дебела и тъмна. Козината на коремите им обаче винаги е бяла.
Тези дребни бозайници живеят предимно по дърветата. Хранят се със семена на шишарки, жълъди, филизи, гъби, орехи и др. Активни са през деня, предимно сутрин и привечер. Обикновено катерицата прави едно основно и няколко допълнителни гнезда. Разполага ги в хралупи, които постила с мъх и лишеи. След около 38-дневна бременност женската ражда 2-6 малки, които първоначално са голи и слепи.
Катериците съзряват много рано и раждат по няколко пъти в годината.
За основен враг на катерицата се смята златката, тъй като тя в известна степен е специализирана в хранене с този типичен горски обитател.

В някои части на ареала на местообитание, числеността на катериците драстично е спаднала, и поради това те са включени в Червения списък на Международен Съюз за защита на природата в категория „рисков-потенциално застрашен”.

Независимо, че е застрашен вид, катерицата често се среща в парковете на Стара Загора и най-вече из Аязмото. Поради таза причина катеричка , наречена Кипи е избрана за талисман на европейското отборно първенство по лека атлетика, което ще се проведе през месец юни в града.


image0 (9K)