За САЩ референдумът в Куба е „внимателно планиран политически спектакъл“

Съединените щати считат референдума, проведен в Куба за одобряването на нова конституция за „внимателно планиран политически спектакъл“. Това се посочва в изявление, публикувано във вторник от държавния секретар на САЩ Майкъл Помпео, цитирано от TACC и „Фокус“.

„На 24 февруари кубинският комунистически режим проведе така наречения национален референдум за преразглеждане на конституцията. Никой не трябва да има илюзии за това събитие, чиято задача е само да укрепи претекста за диктатурата на една партия“, твърди той. „Целият процес бе съпроводен от внимателно планирано политическо представяне и потискане на обществения дебат“, смята държавният секретар.

„Новата конституция на първо място потвърждава ролята на Комунистическата партия като единствена правна политическа партия и декларира, че социалистическата система е „неотменима”, като изключва възможността за провеждане на икономически реформи, които са толкова необходими.

„Въпреки че режимът твърди, че вота в неделя е демократичен, кубинските власти заплашваха и задържаха десетки наблюдатели и мирни протестиращи, конфискуваха телефони и други устройства, ние категорично осъждаме тези опити за заглушаване на мирните протестиращи, което показва, че Кубинското ръководство се страхува от кубинския народ, ”- каза ръководителят на американската дипломация.

Повече от 6,81 милиона кубинци гласуваха за одобряване на нова конституция за карибска държава на референдум миналата неделя, което представлява 73,3% от всички граждани, които имат право на глас. Според Националната избирателна комисия на Куба активността на референдума е била 84,4%. Разпоредбите за референдум влизат в сила, ако за тях гласува абсолютно мнозинство (50% + 1 глас от общия брой на избирателите).

Сред ключовите промени, които трябва да се направят в конституцията на републиката, са частичното признаване на частната собственост и отказът от изграждане на комунизма, установяването на длъжностите президент и премиер, както и ограничаването на мандата на най-високата държавна длъжност до два петгодишни мандата. Същевременно разпоредбите за социалистическия характер на държавата и водещата роля на комунистическата партия в живота на обществото в новата конституция ще останат непроменени.


image0 (9K)