Само 4-ма от 47 емигранти са се „навили“ да дойдат в България

Почти 80% от имигрантите в Гърция, които са се включили в програмата на ЕС за разпределянето им из държавите от съюза, са се отказали от нея, след като са научили, че ще ги преместят в България. Това е масово явление за страните от Източна Европа и има отказали се дори от преместване във Франция, разказва „Файненшъл таймс“, препечатан в българските медии.
Но случаят с България е най-сериозен – от 47 души, които София е обявила до миналата седмица, че е готова да приеме, 36 са се отказали, щом научили къде ще бъдат настанени в ЕС. Други 7 просто не са се явили и така в крайна сметка през българската граница са били прехвърлени само четирима, съобщават представители на гръцкото правителство. Сходна е ситуацията и с Румъния – от 67 места, обявени от Букурещ досега, 32 души са се отказали от автоматичното разпределение или са изчезнали някъде в Гърция. За Естония са се съгласили 8 от 27 души. Дори за Франция от 388 одобрени за преместване са се отказали 26 имигранти.
Като цяло от 1324 обработени молби за преместване 191 души са напуснали програмата или не са се явили за отпътуването, което прави един на всеки седем души.
Според представител на ООН основната причина, изглежда, са опасенията на чужденците, че ги преместват в страна, която е далеч от роднините и приятелите им. След като напуснат програмата на ЕС за преместване, те веднага сменят адресите и мобилните си телефони и властите не могат да ги открият.
След затварянето на македонско-гръцката граница в Гърция са блокирани около 46 000 имигранти и търсещи убежище. Но до миналата седмица останалите държави от ЕС са предложили да приемат само 1791 от тях, а това означава, че и при най-добра воля процесът за извеждане на чужденците от само Гърция ще отнеме години.
Споразумението на ЕС за тази програма е да бъдат преместени 160 000 имигранти от Гърция и Италия.


image0 (9K)