С ЯСНО РАЗБИРАНЕ НА СВОИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ – ИНТЕРВЮ СЪС СТАНЧО БАРОВ

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 115, 1980 година
С ЯСНО РАЗБИРАНЕ НА СВОИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ
ИНТЕРВЮ С ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ОКРЪЖНИЯ КООПЕРАТИВЕН СЪЮЗ В СТАРА ЗАГОРА СТАНЧО БАРОВ
-Другарю Баров, какви са основните проблеми, които сега решава колективът на Окръжния кооперативен съюз?
-Многостранна е дейността на Окръжния кооперативен съюз. Освен с търговия на едро и дребно се занимаваме с изкупуване на селскостопански произведения, промишленост, транспорт, капитално строителство, а също осъществяваме валутна програма по първо и второ направление. Разбира се, 70 на сто от дейността ни е търговия, тя дава облика на нашата работа. ОКС и неговите организации, като изключим Стара Загора, Казанлък и Раднево, обслужва останалите градове и селища на окръга. Освен това имаме търговска мрежа и в тези градове, където реализираме стокооборот за около 12 000 000 лева.
-ОКС е стопанин и на много заведения при туристически обекти.
-Към Окръжния кооперативен съюз и кооперациите работят 24 туристически обекта за обществено хранене – крайпътни туристически обекти и туристически обекти в зони за отдих, балнеоложки и курортни центрове.
Търговията е динамичен отрасъл, изисква се много умение, гъвкавост, находчивост, търпимост, култура, за да се отговори на желанията в потребностите на клиентите.
-И най-много са нерешените въпроси в търговското обслужване.
-У нас в много случаи се проявява голямо недоволство за това, че нямаме в търговската мрежа една или друга стока. И клиентите са прави. Ние не можем да им се сърдим. Разбира се, ние сме търговци, не сме производители, продаваме това, което ни се доставя. Но населението е в правото си да иска да бъдат задоволени неговите потребности. Няма друг сектор на икономиката, където политиката на партията да се намира в по-близък контакт с трудещите се от търговското обслужване. В това отношение правим всичко, за да може дълбоко да се осъзнае от всеки търговски работник, че той е едновременно и политическо лице.
В този комплекс от човешки отношения, които формират мнението и настроението на трудещите се, преди всичко стои главният въпрос да се осигури населението, спокойно при най-малка загуба на време и висока култура да се снабдява с търсените стоки.
-Каква е оценката за вашата дейност?
-Плановете по различните видове дейности за осеммесечието на настоящата година ние успешно изпълнихме: търговия на дребно – 101 на сто. Осъществен е ръст спрямо осеммесечието на 1979 година – 21 на сто, а валутната програма по второ направление е изпълнена 183 на сто.
Добре се решават задачите и в другите видове дейности.
Петилетния план ще изпълним предсрочно. Вече сме изпълнили петилетката за търговията на едро, изкупуване на селскостопански произведения, вторични суровини, а за останалите дейности плана ще изпълним до края на ноември т.г.
В сравнение с осеммесечието на 1979 г. са усвоени в повече редица стокови групи като сирене, масло, мляко,яйца, цимент, шивашки изделия и други.
-И въпреки това в магазините нямаше достатъчно стоки.
-Не беше задоволено населението с редица стоки като: котлони, електрически крушки, емайлирани метални съдове, брадви, тесли и много други от групата на стоките с културно-битово предназначение. С прекъсване се доставяха кибрит, захар, брашно, каучукови изделия, одеяла, юргани и други.
-Какво правите, за да отидат те до клиентите от окръга?
-За да задоволим търсенето, доставяме много стоки от други окръзи. За годината такива стоки се доставиха за около осем милиона лева. Но при новия икономически механизъм този вид търговия се оказва неефективна и ние понасяме загуба от транспорта.
Нашата оценка е, че за осеммесечието общо взето задоволяването на населението беше добро. Сравнително добре задоволихме пазара и със зеленчуци от рода на зелен лук, чесън, репички, маруля и др. Що става дума за цитросовите плодове и ябълки, задоволяването е много слабо. Прочетох във в. „Септември”, че колегите от „Булгарплод” за четиримесечието продали големи количества цитросови плодове и с това са си преизпълнили плана, а при нас плодовете бяха много дефицитни, независимо че „Булгарплод” е наш доставчик. Или тук е валидна народната мъдрост: „Който бърка в меда, той ще си ближе пръстите”.
-А как са снабдени крайпътните заведения?
-Голяма грижа са те за нас. Независимо от многото трудности успяваме да задържим едно сравнително добро ниво на зареждане и обслужване. Трудностите идват от това, че въпреки многократното поставяне на въпроса да се дадат допълнителни стокови фондове за тях, това не става. Те получават от стоковите фондове за населението. Вие разбирате, че в тях консумират болшинството не граждани от нашия окръг, а чужденци. По този начин се ощетява нашето население.
-Други нередности според Вас?
-Нашите заведения са лишени от правото да получават някои стоки, които получават обектите на ТК „Балкантурист” за това, че са кооперативни заведения. Но какво го интересува чуждестранни турист чие е заведението. То е българско. И той иска да бъде обслужен и да консумира това, което има в другите заведения. За непълното задоволяване с търсените стоки причините са двустранни. От една страна доставчикът, който проявява слаба взискателност към производителите, и от друга страна – в самите нас, които недостатъчно изучаваме нуждите на хората. От там идва и липсата на пълноценни заявки с по-широка гама от стоки. Недостатъчен е и порядъкът в нашите заведения. Няма естетичност и приветливост в редица обекти, не е на нужната висота обслужването в резултат на липса на кадри и пр.
Недостатъчно се прави по въвеждане на новостите и отговаряне на изискванията, които се предявяват към съвременната търговия.
Тези въпроси стоят на вниманието на ръководството на ОКС и се вземат мерки за тяхното решаване.
-Как виждате в близки перспективи работата на колектива на ОКС?
-Нашият многоброен колектив си дава ясна сметка за своите задължения и ще направи всичко, което зависи от него – по-добре да бъде обслужено и задоволено населението, предсрочно да изпълни своите годишни и петилетни планове и с чест да посрещне Дванадесетия конгрес на нашата партия.
Интервюто взе Ганко СЛАВЧЕВ


image0 (9K)