Защо шофьорът на Радио Стара Загора карал на задна скорост от Казанлък до тук „Шевролет Импала“

Как старозагорци са слушали по радиото подпийналите гости на бай Кирияк заедно с концерт на саксофон

Изключително интересна изложба предюбилейно е подредена от екипа на Радио Стара Загора във фоайето на сградата на медията, по повод 80-годишнината на медията (създадена е през 1927 г.).
Искате да видите техниката, чрез която гласът на знаменитата Мара Шопова е достигала до първите слушатели на Радио Стара Загора през далечната 1936 година? Или може би „Репортер 2“, с който през 1961 г. е записан гласът на Юрий Гагарин при посещението му в Стара Загора на 26 май?
Със сигурност всеки би проявил интерес и към уникалната радио-кола „Шевролет Импала“ – 320 к.с., конфискувана от някакви трафиканти и предоставена на младата в онези години медия. Е, от колата е останала само снимката и радиоапарата й.
Радио Стара Загора се е отказало от Шевролета заради огромния разход на гориво – 35 литра бензин на 100 км, но спомените за нея вече са част от градския фолклор. Един от най-интересните случаи, е когато на шофьора Стоян Данев му се налага от Казанлък, където са ходили да правят предаване репортерите, до Стара Загора, да кара само на задна, защото другите скорости на „Шевролета“ блокирали“ – с усмивка разказва за ЗАРАТА главният редактор на радиото днес Здравко Георгиев.

radio SZ 11_resized

 

Не мога да не опиша и още нещо, за което разбрах от г-н Георгиев – страхотният микрофон Philips от 1936 година е бил фиксиран и не е разполагал с функцията на съвременните микрофони да „обира“ околните звуци. Първото студио на Радио Стара Загора се помещавало в стара, красива къща до днешния Универсален магазин на ъгъла на бул. „Руски“ и бул. „Цар Симеон Велики“. Под него била шкембеджийницата на бай Кирияк, а слушателите на радиото заедно с новини, концерти на саксофон и т.н., слушали и лакардиите на подпийналите клиенти на шкембеджийницата. Пък после разправят, че риалити шоуто било ново явление. Старозагорци са го познавали почти отпреди век.


Между другото записващите радио-прибори преди век са тежали от 5 до 15 кг и да си репортер по онова време си е било тежка физическа работа.
Почетно място в историческата изложба на Радиото е намерил и малкият салонен роял „Бекщайн“, запазен в изумително добро състояние до днес. Роялът е докаран от немската армия през 1943 г. и изоставен година по-късно при изтеглянето й от България, а прекрасният инструмент и днес може да бъде ползван за концерти.
Посетителите на изложбата могат да чуят записи на магнетофони от 70-те години на миналия век. Звукът е уникален. В снимки, предмети и разкази, историята на „Радио Стара Загора“ оживява в тази изложба и за всеки старозагорец би било безкрайно интересно да я види, прочете и чуе на място – ВЪВ ФОАЙЕТО НА РАДИОТО.
На 21 май от 19 часа пред сградата на Община Стара Загора, медията прави още един подарък на съгражданите си – концерт, в кайто ще вземат участие Военен биг-бенд с диригент кап. Цветомир Василев, Милица Гладнишка, Орлин Павлов, Венци Благоев и др.
Старозагорци, нека празнуваме и се радваме заедно с Радио Стара Загора – медия с дълга история, авторитет, качествена журналистика и огромна обществена функция и влияние!

[ad id=“105227″]


image0 (9K)