Проучване: Пием вода, която е замърсена с нитрати, фекалии и хлор

В близо половината от градовете, включени в специално проучване, питейната вода е замърсена. Това показват данните на Асоциация „Активни потребители“.

Анализирани са 52 проби, събрани от 29 населени места, съобщава epicenter.bg. Резултатът показва, че в 39% от пробите или в близо 50% от градовете, има един или повече замърсители във водата. Допълнително се наблюдават проблеми с други показатели, в така наречения жълт сектор – това означава, че стойностите са близки до максимално допустимите.

[ad id=“263680″]

Изследвани са два задължителни показателя – за колиформи и за Еscherichia coli. Такива бактерии са открити в София, Ботевград, Ловеч, Димитровград, Златица и Костинброд. Наличието на микроорганизмите означава само едно – водата е замърсена с фекалии. При определени обстоятелства, някои щамове на Еscherichia coli стават патогенни. В световен мащаб има хиляди смъртни случаи, предизвикани от тези бактерии, попаднали в храната или във водата. Още по-опасно е, ако чрез тях в питейната вода попаднат други  патогени, например дизентерия, тиф, холера, вируси.

Нитратите са опасни, когато са повече от 50 мг на литър. В такива дози са открити във водата във Видин, Димитровград и Пазарджик. Тревожно висок е обаче броят на пробите в предупредителния сектор. В 20 от тях, събрани от 13 населени места, са измерени стойности от 5 до 49 мг на литър. Това показва, че съдържанието на нитрати в питейните води е сериозен проблем за България. В над 90% от случаите основен източник на вредните вещества е селското стопанство. Използваните синтетични и органични торове се просмукват в почвата и замърсяват водоизточниците. У нас обаче няма нито една станция, която да извършва специфичното пречистване.

[ad id=“225664″]

Най-много са случаите с установено високо съдържание на активен хлор – в общо 9 проби (17,3%). Допълнително, в други 16 проби (30,8%) се измерват гранични нива, между 0,1 – 0,3 мг на литър, което означава, че в част от тръбите неговата концентрация реално надхвърля прага от 0,4 мг на литър.

Хлорът от векове се използва за дезинфекция и в наши дни все още е най-разпространеното вещество за борба с патогенните микроорганизми. В България с хлор се третират всички питейни води. Прилаган по правилен начин, той е ефективно средство за обработка на водите. За съжаление, хлорът е и опасен токсичен химикал. Предозирането му създава много повече проблеми за здравето на потребителите от тези, които решава.

[ad id=“225664″]

В концентрации над 0,4 мг на литър е токсичен. Да си припомним масовото натравяне в Исперих през 2011 година, когато 35 деца бяха в болница сред прехлориране на питейната вода.

Във високи концентрации хлорът взаимодейства с органичните съединения във водата, което води до образуване на карценогенни вещества. Освен това, повишава корозията по тръбите и увеличава количествата на тежките метали.

 

Според „Активни потребители” трябва да се създаде независим, публичен и прозрачен орган за контрол на качеството и безопасността на питейната вода. Задължителни са и проверките върху  използването на торовете в земеделието.


image0 (9K)