През 1981 старозагорци са пътували до Ягода за 30 ст., а казанлъчани – за 60

Защо се мери с два аршина? В статия на в-к „Транспортен глас“ от 1981 година пише, че билетчетата за автобус до Ягода от Стара Загора са стрували 30 ст., а от Казанлък до Ягода – 60 ст., като разстоянието е почти едно и също. И тогава е имало неразбории и недомислици. Вижте любопитното съдържание на целия материал.

[ad id=“225664″]

Село Ягода в Старозагорски окръг се намира на средата на пътя между Стара Загора и Казанлък. В края на миналата година Автокомбинатът в окръжния град построи тук просторна автогара и с това премахна неудобствата за многобройните пътници, които години наред мръзнеха на улицата или седяха лете на слънцето, след като нямаше къде да се подслонят. Сградата има всички удобства както за гражданите, така и за персонала и ако все пак трябва да изтъкнем някои недостатъци в сегашното състояние на обслужването, следва да подчертаем, че се увеличи времето за пътуване между Стара Загора и Казанлък през Ягода и Мъглиж. Но в случая не това е най-важното. Става въпрос за една непредвидливост.

[ad id=“263680″]

И Стара Загора и Казанлък попадат в тарифните зони за цена на билета до село Ягода — 60 стотинки на разстояние от 16 до 20 километра. Въпреки това жителите на Стара Загора използуват друга, градска тарифа и заплащат за билета си не 60, а по 30 стотинки. Правилно ли е това или не? Освен до село Ягода старозагорските граждани могат да пътуват и до Старозагорските минерални бани. С други думи — те имат възможност да избират къде да прекарат свободното си време и коя от двете минерални бани да използуват. Защото тарифата и до едното, и до другото селище е една и съща за тях. Но този въпрос не е решен по същия начин в Казанлък. Тук няма градска тарифа и пътниците заплащат по 60 стотинки до село Ягода, въпреки че разстоянието е само с един километър повече. При това село Ягода принадлежи към Казанлъшкия район на Старозагорски окръг и е в друга селищна система — мъглижката. Ако гражданин на Мъглиж пожелае да използува минералната баня на този курорт, за деветте километра до там ще заплати 20 стотинки. Явно тук не се прилага наредбата за градски тарифи, въпреки явния стремеж за организиране на евтин автотранспорт вътре в рамките на селищната система. Защо тогава се облагодетелствуват само жителите на Стара Загора, след като те пътуват от друг район и от друга селищна система?

[ad id=“236993″]

Аналогично е положението и с националния курорт Павел баня. За пътуването до там от Казанлък се прилага тарифата за успоредните на жп линии автобусни маршрути или 80 стотинки. Железопътната спирка на Павел баня е отдалечена от града на 5 километра. Вярно е, че автобусите тук изчакват всички влакове, но едва ли е много приятно да сменяш едно превозно

средство с друго само на едно разстояние от 22 километра. А защо тогава не се приложи същият аршин за пътуващите от Стара Загора до Ягода? И до там има влакове и там железопътната спирка е отдалечени на 2—3 километра от селото. Нима там не могат да чакат автобуси, както чакат на спирката в Павел баня? Явно е, че в два аналогични случая са дадена две различни решения на въпроса.

И още един пример: наредбата за успоредни с жп Линии автобусни маршрути се прилага и за село Турия, което е на 4 километра от Павел баня. Коя е тогава железопът ната спирка, която обслужва Турия, за да се смята и тази автолиния за успоредна? Някои ще кажат: Павел баня.

Но нима човек трябва да сме ня три пъти превозното средство, за да се озове с влака от Казанлък до Павел баня, от там до курорта с автобус и отново с друг автобус до село Турия?

[ad id=“225664″]

Националният курорт в Павел баня се посещава от трудещи се от цялата страна. Колкото до казанлъчани и жителите на близките села от казанлъшката и павелбанската селищна система, те също трябва да се възползуват от намалената тарифа за превозите до курортни центрове и местата за краткотрайна почивка. И не 90 стотинки трябва да струва билетът от Ка занлък до Турия, а 70, като се приложи наредбата, за коя то споменаваме по-горе. Аналогично е положението и в Павел баня. До там вместо 80 стотинки билетът би трябвало да струва 60.

Неприятно е, когато в рамките на един окръг две самостоятелни автотранспортни организации — автокомбинатът в Стара Загора и ОАП в Казанлък — мерят собствените си интереси и интересите на пътниците с два различни аршина.


image0 (9K)