Предизборната платформа на БСП: Радикална промяна и мирен преход

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 32, 1990 г.
проф. Петър-Емил Митев, член на Председателството на Висшия партиен съвет, пред в. „Септември”
ПРЕДИЗБОРНАТА ПЛАТФОРМА НА БСП:
РАДИКАЛНА ПРОМЯНА И МИРЕН ПРЕХОД
-Проф. Митев, нека започнем с една Ваша мисъл: новото име на партията не е промяна на символа, а символ на промяната. В какво трябва да търсим този нов символ?
-Става дума за ориентацията на партията към демократичния социализъм. Това е бих казал, социалистическата преориентация на партията и съвсем логично, съвсем закономерно е тази дълбока идейна преориентация да намери своя израз в едно ново име.
-Платформата „Път към Европа” печели все нови привърженици. На какво се дължи това? Не смятате ли, че са нужни много години, за да се наредим сред развитите европейски страни?
-Ние не обещаваме на нашите привърженици, че пътят до Европа ще се измине за кратко време и ще бъде много лесен и безболезнен. Но ние, българите, нямаме друг избор – ако искаме Европа да ни приеме, трябва да тръгнем по пътя на демокрацията, изграждането на правова държава и цивилизовани взаимоотношения между членовете на обществото. Трябва да вървим по този път и колкото по-бързо тръгнем, толкова по-добре ще бъде за нацията.
-Насочваме гражданското общество към Европа, а много наши съотечественици вече поеха пътя към Канада и САЩ. Не е ли това нов български парадокс?
-Аз мисля, че тук става дума за различни неща. Когато говоря за път към Европа, аз имам предвид всъщност начина, по който нашата страна ще влезе в световното цяло. Тя е част от Европейския континент географски, но ние бихме искали да бъде и социокултурна част от онази цивилизация, която се е родила на най-стария континент. Това, разбира се, не противопоставя нашата страна като европейска страна на останалия свят. Що се отнася до онази част от населението, което тръгва към САЩ и Канада (впрочем сега от Вас чувам, че има желаещи за САЩ, за Канада зная), ще има хора, които ще тръгнат и към Австралия, може би към Нова Зеландия, към Южна Африка. Това са проблеми, свързани с решаването на собствени професионални и други проблеми, и не бива да се приемат толкова драматично. Убеден съм в това. В крайна сметка подобна емиграция винаги се компенсира с внасянето на опит, организационна култура, имам предвид и технически, и ако щете и опит в една друга култура на общуването.
-Проф. Митев, Вие представяте една политическа платформа в БСП – „Път към Европа”, с която пледирате за приобщаване към европейските традиции, към европейската социалистическа идея. В последно време имате доста опоненти по Вашата теза, че социализмът не бива да се разглежда като обществено устройство, а като тенденция в общественото развитие. Бихте ли развили тази теза?
-Мисля, че всички видове социалистически доктрини в крайна сметка се свеждат до две: съгласно едната социализмът е нещо като къща, която се строи, той може да се строи. Това е представа за социализма като общество, като общество за пълното господство на държавната собственост, общество, което се ръководи от една монолитна партия, общество, което има една абсолютно задължителна за всички идеология. Това е държавният социализъм. Това е социализмът, разбиран в този смисъл, от който ние искаме да се откажем. Алтернативата е разбирането за социализма преди всичко като един закономерен обективен процес, на бих казал, колективизация на социалния субект. Така че заедно с тази колективизация на социалния субект се разширяват възможностите за изява на отделния човек. Това е социализмът като органична тенденция на самото обществено развитие, а не като наложено със сила, с някакви други репресивни методи начин на изграждане на нови обществени отношения. Това е алтернативното, другото разбиране на социализма, което ние наричаме демократичен социализъм.
-Влошената икономическа конюнктура създава противоречива политическа обстановка у нас. Какви опасности крие тя?
-Мисля, че крие опасността първо – от по-нататъшно поляризиране на политическите сили в страната и превръщането на тази влошена икономическа обстановка във фиктивен политически капитал, в изострянето на политическата борба, която ще попречи на вземането на достатъчно разумни решения. В политическата борба винаги има страст и разум. Но все пак разумът трябва да надделява, ако ние искаме да вървим напред.
-Като член на Председателството на Висшия партиен съвет Вие участвувахте в подготовката на предизборната платформа на БСП. Как най-кратко може да синтезирате идеята, вложена в нея?
-Радикална промяна и мирен преход.
-А Вашето лично отношение към Алтернативната социалистическа партия?
-Не одобрявам това, че Алтернативната социалистическа партия се включи в опозиционния блок, в който съществуват и крайно десни сили, който се обединява на базата от едно противопоставяне на БСП. Мисля, че взаимодействието със сили с крайно десни убеждения не прави чест на хора, които се смятат за социалисти. Разбирам, че тези, които членуват в АСП , искат да се разграничат от компрометиралите партията, но считам, че това не е най-добрият начин.
-Бихте ли се ангажирали с някаква прогноза за предстоящите избори?
-Да, ще се ангажирам с прогнозата, че крайният резултат от изборите ще доведе до една ситуация, в която ще проличи необходимостта от коалиция, за да се поемат трудностите от прехода към пазарна икономика и по-нататъшна демократизация на страната.
Разговора води Недялка ФИЛИПОВА


image0 (9K)