Пълното преустройство на идеологическия фронт дело на всички комунисти

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 101, 1980 година
За пълно преустройство на идеологическия фронт
ДЕЛО НА ВСИЧКИ КОМУНИСТИ
През последните години в общинската партийна организация се осъществява целенасочена и резултатна дейност по преустройството на идеологическата работа в духа на изискванията на ЦК на БКП. През различните етапи на преустройството се поставяха и бяха решени редица въпроси, свързани с организацията и ръководството на идеологическата дейност, с повишаване на нейната ефективност, с подобряване работата на идеологическите кадри и др. Сега, в заключителния етап, усилията на партийните комитети и организации са насочени към реализиране в живота, в практиката на всички идеологически звена изискванията на преустройството.
Проведеният преглед (в периода 31. І. – 30. V. 1980 г.) извърши всестранна проверка и анализ на идеологическата работа в ППО. Нашият актив се отнесе с чувство на отговорност, прояви необходимото разбиране за значението и актуалността на това начинание и осъществи задълбочена и конкретна работа. На преден план изпъкваха високите критерии към протичането на това важно събитие в живота на партията. Началото му започна като обучение чрез различните форми, приемане на планове за неговата организация и протичане, всекидневни практически действия, залагане и обмяна на опит и др. Създаде се строен организационен механизъм, който обхвана членовете на пленума, отделите на общинския комитет, ръководствата на масово-политическите организации за оказване на конкретна помощ и контрол на всяка ППО.
За кадрите от всички равнища и звена в общинската партийна организация с пределна яснота се очертава поставената от ЦК на БКП грандиозна задача до ХІІ конгрес на БКП да завърши в основни линии преустройството на нашата идеологическа работа в трите основни направления. Натрупан е и е проучен богат опит във връзка с класово-партийните, патриотичното и интернационалното възпитание. Цялата тази информация дава възможност да се направят някои съществени изводи, които имат важно значение за по-нататъшното преустройство на идейно-възпитателната работа в ППО.
Партийните комитети и ППО правилно насочиха усилията си за създаване на благоприятна социална среда в трудовите колективи като обективна предпоставка за резултатна идейно-възпитателна работа. Този въпрос беше предмет на обсъждане за всяка ППО по време на прегледа. Практика стана в болшинството наши организации и колективи, като ТК „Д. Благоев”, КХИ „Хидравлика”, МК „Фр. Енгелс”, завод „България”, завод „Г. Кирков”, ф-ка „Роза” и други реконструкцията и модернизацията да се извършва със собствени сили и средства.
Непримиримо, критично и самокритично се отнасят комунистите от ф-ка „Роза”, ЗРНО „Шипка”, ДЗИ, ф-ка „Кремона”, ППО в АПК и др. срещу инерцията, липсата на инициатива и реални практически дела на своите ръководства по подобряване и усъвършенствуване на социалната среда. В същото време със загриженост и тревога се анализира в редица ППО дейността на ръководствата и колективите по опазване и съхраняване на постигнатото, за непримиримост към рушителите и безредниците.
Дейността на партийните органи и организации по време на прегледа беше насочена към обстоен анализ и практически действия по трите основни функции на трудовия колектив – трудово-производствената, социалната и възпитателната. Характерен пример в това отношение е дейността на партийния комитет в ТК „Д. Благоев”. На базата на заложения от ЦК на БКП опит за възпитателната работа в трудовия колектив с успех бяха овладени различни направления на организаторската и възпитателната работа: взаимоотношенията в трудовия колектив, работата на низовите ръководители, адаптацията на младите и новопостъпили работници и усъвършенствуването на социалната среда. Опитът на партийната организация е обобщен, а резултатите са налице: ритмично изпълнение на стопанските задачи, рязко подобряване на трудовата и битовата среда в цеховете, подобрен социално-психологически климат като цяло, а в контекста на прегледа – 80 процента от ППО цялостно реализират преустройството на идейно-възпитателната дейност.
Значими успехи, системна и целенасочена работа по укрепване на трудовите колективи и комплексно решаване на социално-икономическите и възпитателните задачи имат и някои партийни комитети и ППО в МК „Фр. Енгелс”, ф-ка „К. Кирков”, ф-ка „Първи май”, ЕСПУ „Н. Й. Вапцаров”, РСС, завод „България” и др.
По-системна и целенасочена е работата на партийните комитети и ППО по разясняване на важните вътрешнополитически задачи, актуалните проблеми на международното положение и външната политика на БКП. Това най-красноречиво беше потвърдено от значителната по обем и целенасоченост масово-разяснителна работа, която се извърши във връзка с Постановление № 50 на Министерския съвет, доклада на др. Т. Живков „За някои основни насоки в разработването на плана за 1980-1981 г. и развитието на икономиката през следващите периоди”, Писмото на ЦК на БКП до комунистите и трудещите се, речта на др. Т. Живков пред пленума на НС на Отечествения фронт и др.
Опитът на МК „Фр. Енгелс”, КХИ „Хидравлика”, СП-5, КЗ „П. Маналов”, ТК „Д. Благоев”, СДТ „Търговия на дребно” и др. показва, че там, където се използват подходящи и резултатни форми на политическа просвета, лекционна пропаганда, нагледна агитация, радиопредавания, индивидуална работа с хората и т.н., там колективите и отделните хора по-добре са разбрали и осмислили изискването за внедряването на нови икономически подход и механизъм, бригадната организация на труда и заплащането, стопанската сметка и т.н.
Характерен пример в това отношение е дейността на комбинатския комитет на БКП в МК „Фр. Енгелс”. На базата на заложен опит в една ППО и конкретен анализ на социално-икономическото развитие на трудовия колектив беше разработена, приета и вече с успех се прилага методика за политическа и организаторска работа в бригадите на комбината в условията на бригадната организация на труда – приложението на новия икономически механизъм.
Положителни изменения настъпиха и в единодействието на партийните, стопанските и обществените ръководства в решаването на социално-икономическите и идеологическите проблеми на трудовите колективи. Подобри се партийното ръководство на идейно-възпитателната работа на комсомолските дружества, на профсъюзните, отечественофронтовските и другите обществени организации.
Сега по-добре се изявява единството на идеологическата, политическата и организационната дейност на ППО. Това изискване се реализира в цялостната партийна работа – планирането, практическата дейност, контрола и проверката на изпълнението, анализа и оценката на резултатите.
Настъпилите положителни изменения в преустройството на идейно-възпитателната работа са безспорни. Класирането на организациите по степен на извършеното преустройство, направено на базата на самооценките на ППО и оценките на общинския комитет на БКП, показва, че от 270 организации 168 (62,2 на сто) цялостно реализират преустройството, 65 (24,1 на сто) – частично и 37 (13,7 на сто) изостават в реализиране на преустройството.
Разбира се, наред с добрите резултати има и сериозни пропуски. В една част от ППО същността, направленията и критериите на преустройството на идейно-възпитателната работа се разбират правилно само от ръководните кадри, без това да е станало дело на всички комунисти, поради което измененията настъпват бавно и по отделни направления. В редица случаи мероприятията, които се провеждат, не се обвързват с цялостната дейност на ППО и с реалните потребности. В тези организации липсва единството на основните функции на партийната работа. Не винаги се прилагат качествените критерии за оценка на идеологическата дейност.
За по-пълно обхващане въпросите по преустройството на идеологическата работа бюрото на общинския комитет на БКП утвърди програма за конкретна помощ на изоставащите ППО в реализирането на преустройството. Много важно е сега за нас идеологическите работници, да изведем на преден план някои проблеми, които са актуални за селищната система и окръга, за повишаване на трудовата и обществено-политическата активност на трудещите се. Чрез убеждението и мобилизацията на хората да се въздействува за изпълнение на производствените задачи. Затова главен критерий за резултатна идеологическа работа трябва да бъде доколко на дело са осъзнати принципите на икономическия механизъм, доколко е пораснала активността на всеки колектив и труженик, тяхната инициатива и творческо отношение към непосредствените задачи.
Иван КРЪСТЕВ
                                                                    Секретар на общинския комитет на БКП – Казанлък


image0 (9K)