Овесените ядки – една от най-ценните зърнени храни

Някои стари култури са имали огромно значение при изхранването на населението и с неоценим принос за човечеството, но по-късно незаслужено са пренебрегвани и почти забравени.

Днес те отново разкриват огромния си потенциал и намират място на трапезата. Такава култура е овесът. Преоткривайки я, хората разбрират, че имат пред себе си една от най-ценните зърнени храни, съществуващи на Земята, а овесените ядки са представата ни за здравословна закуска.

 Добър източник е на сложни, наричани също бавни въглехидрати, фибри и съдържа повече протеини и мазнини, отколкото другите зърнени храни. Богата е на важни витамини, минерали и антиоксидантни растителни съединения.

Наборът от витамини и минерали в овесените ядки включват калция, калия, мангана, фосфора, магнезия, желязото, селена, цинка, витамини от В група и други. Ако се консумират в сурово състояние, овесените ядки зареждат тялото с витамините В1 и В9. Съдържанието на витамин В5 се определя като високо и те се сочат за храна, богата на този витамин.

Количеството фибри, което е значително в продукта, означава по-бавно усвояване на храната и оттам по-нисък гликемичен индекс. А този факт подсказва, че тази храна засища за по-дълго време.

Какви са ползите за здравето от овесените ядки

Те са източник на сложни въглехидрати и могат да заситят тялото за дълго, тъй като се отличават с богат състав на полезни вещества с нисък гликемичен индекс. При бавното им усвояване те не предизвикват реакции спрямо нивата на кръвна захар и инсулин. В същото време засищат и поддържат енергийния баланс, избягвайки глада, а фибрите пречистват храносмилателната система.

Овесените ядки саполезни за сърцето. Пълнозърнестите храни намаляват риска от сърдечни заболявания. Съдържанието на бета-глюкан, разтворими фибри, понижаващи лошия холестерол. Разграждането и фермантацията на бета-глюканите укрепва здравето на чревната микрофлора.

С овесени ядки може да се регулира и теглото. По-дългото засищане намалява нуждата от често хранене.

При употребата на овесени ядки фибрите, минавайки през червата, поглъщат вода и заедно с нея извличат отпадъчните продукти. Това пречи на отпадни вещества да се задържат дълго в храносмилателния тракт.

За хората с непоносимост към глутен овесените ядки са храна, която може да се употребява само след индивидуална консултация със специалист.

Видове овесени ядки

Два са видовете овесени ядки според начин на обработката им: фини и едри. Едрите са по-предпочитаните, тъй като начинът, по който се обработват, осигуряват максимално количество полезни вещества в състава им.

Фините овесени ядки са подходящи за хората с по-чувствителен стомах, тъй като голямото количество фибри в едрите са по-дразнещи.

Овесени ядки и овесени трици

Между двете има разлика. Овесените ядки са сърцевината на зърното на овеса. Овесените трици са неговата обвивка. В овесените трици и ядки се съдържа почти еднакво количество калории и мазнини, но се съдържат двойно повече протеини и фибри на овесеното зърно, а това невинаги е добра алтернатива. За хората с чувствителен стомах триците не са алтернатива.

От гледна точка на хранителни вещества триците са по-малко ценни. Това се дължи на факта, че зърното е отстранено и по този начин се е загубил хранителният запас на пълнозърнестия овесен клас.

Овесените ядки се считат за цялостна храна, докато триците са само елемент от овеса. Макар че произхождат от един и същи източник – пълнозърнестият овес, те се превръщат в различни продукти след обработката. Общата хранителна стойност на овесените трици е по-ниска. Триците служат за обогатител на хляба и хлебните изделия.

Няколко съвета за ползването на овесени ядки

Преди накисване ядките трябва да се измият, за да се премахнат остатъци от трици или други примеси при обработката им.

Най-добрият начин да се запазят всички хранителни вещества, е те да се подготвят за консумация чрез накисване.

За да е по-здравословна и по-обемна порцията овесени ядки, е добре да се добавят 1-2 лъжици пресовани ядки.

Класическият начин на готвене на овесени ядки е на каша. Тя е много здравословна.


image0 (9K)