Откъде идват думата „паника“ и производните ѝ изрази?

Думата „паника“ означава краен неудържим страх, ужас. Употребява се също и изразите „панически страх“, „паническа атака“, „паническо разстройство“ и други.

[ad id=“225664″]

Запитвали ли сте какъв е техния произход?

Според повечето източници всички „панически“ думи са дошли от Гърция, или по-точно от Старогръцката митология.

Бог Пан бил син на син на Зевс и Калисто, или на Уран или Хермес и на Гея или нимфата Пенелопа. Първоначално той бил божество на пасищата, но поради еднаквостта на името му с гръцката дума за „всичко“ бил произведен с помощта на народоетимологията в бог на Вселената.

[ad id=“263680″]

Още като дете Пан приличал на коза – бил обрасъл с косми по цялото тяло, с кози рога и крака и копита, с брада и с опашка. Майка му щом го родила се изплашила и го подхвърлила. Тогава бог Хермес го намерил и го занесъл повит в заешка кожа на Олимп. Боговетему се изсмели, без да му обърнат особено внимание. Пан бил преди всичко планинско божество. На него били посветени планинските пещери. Самият той живеел в пещера на планината.Там танцувал с планинските нимфи. Покровителствал пастирите, стадата, ловците, пчеларите и рибарите. Влюбил се в нимфата Сиринга и дълго я преследвал, докато тя, за да се предпази от него се хвърлила в аркадската река Ладона, където майка ѝ я превърнала в тръстика. От последната Пан направил овчарска свирка, носеща името на нимфата. Със свиренето си забавлявал нимфите.

[ad id=“238430″]

Когато някой пътник се загубел в гората Пан излизал насреща му и го стряскал с чудовищната си фигура. Според легендата той можел да предизвика такъв страх, че човек бил готов да бяга, без да избира пътя си, не забелязвайки, че може да падне в пропаст, в канавка или бурна река.
Съгласно митологията Пан можел да предизвика силен страх и във войската. Гърците вярвали, че именно въпросният бог е изплашил в персийската армия в битката при Маратон.

От името на бог Пан дошли думата „паника“, както и изразите „панически страх“ „паническа атака“ и т.н.


image0 (9K)