Откъде идват бедите – криминална хроника

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 45, 1989 г.
Криминална хроника
ОТКЪДЕ ИДВАТ БЕДИТЕ?…
В структурата на криминалната престъпност чувствително нараства относителният дял на кражбите по жилищата и на моторни превозни средства, на вещи и части от тях. Като правило първите се извършват от 9 до 16 часа, а вторите – от 22 до 4 сутринта, като, разбира се, има и изключения.
На 4 VІІ 1989 година получихме съобщението, че от апартамент в старозагорска жилищна кооперация са откраднати два японски видеокасетофона, телевизор „Универсум”, радиокасетофон „Шарп”, видеокасети, златни бижута, голяма сума пари, скъпи дрехи. Собствениците на апартамента в това време се намираха извън страната. От извършения оглед се установи, че неизвестните престъпници са проникнали в жилището през покрива, като са достигнали с въже до терасата. Там разбиват вратата и влизат в жилището. След като са си свършили „работата”, те намират резервния ключ и най-спокойно си излизат през входната врата. Всичко това показа, че кражбата е извършена след обстойно изучаване на обстановката и след прецизна подготовка. След взетите мерки основната част от откраднатите предмети бе издирена, а против извършителите на дръзката кражба се води следствие.
Могат да се изброят десетки подобни случаи, но не искаме да злоупотребяваме с търпението на читателите. И още нещо, което тревожи – никой от съседите не е забелязал нищо!
На 17 октомври сутринта повече от двадесет собственици на леки коли, живеещи в старозагорския квартал „Трите чучура – север”, с твърде неприятни чувства установиха, че колите им са разбити и че много неща – вещи, документи, пари, оставени на „съхранение” в тях, са откраднати. След целенасочени оперативни мероприятия бе установено, че тези деяния са извършени от група маловръстни юноши!
Посочените няколко случая на престъпления против собствеността на гражданите поради своята интензивност и непосредствените вреди от морален и материален характер, които нанасят на хората, се отразяват неблагоприятно върху широк кръг от населението за тяхното извършване за съжаление съществуват и сега – незаключени врати на жилища, мазета и тавани, на леки коли. И най-болното е това, че все още мнозина мислят, че всичко свършва до входната врата на апартамента, че станалото с друг не ги засяга.
Ето защо смея да твърдя, че помощта на гражданството ни е повече от необходимо. Ние не искаме то да ни върши работата, а рязко да промени отношението си към един социален проблем, който засяга всички ни.
Още нещо. В голямата си част тези престъпления са извършени от невръстни юноши и девойки. А това е най-вече вследствие на липсата на родителски контрол и взискателност, на безразличие и незаинтересованост към поведението и средата на подрастващите. Нима само училището, комсомолът или пионерската организация могат да дадат това, което домът не дава?
Полковник Станислав БЛИЗНАКОВ


image0 (9K)