От родолюбието до социалната активност

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 145, 1980 г.
ОТ РОДОЛЮБИЕТО ДО СОЦИАЛНАТА АКТИВНОСТ
Бях идвала тук преди две години. Разликата се чувствуваше. Зелени дървета и нови алеи бяха преобразили индустриалния пейзаж. Централната ремонтна база в Раднево. Дори влажният и намръщен ноември не можеше да заличи неговата сегашна привлекателност. Помислих си това съвсем несъзнателно, без да знам, че за него ще стане дума при срещите ми с хората тук.

Нашият разговор е за патриотичното възпитание, за онези видими и невидими неща, от които се ражда голямото и възвишено чувство към Родината.
Как партийната организация при базата решава проблемите за повишаване на патриотичното съзнание у работниците?
Таньо КАЦАРОВ – секретар на партийния комитет: – Трудно можем да отделим патриотичното възпитание от цялостната ни политическа работа. Опитваме се да решаваме проблемите комплексно. Във връзка с 1 300-годишнината от създаването на българската държава сме изработили програма, която включва мероприятия в три направления: посещение на исторически места, отбелязване на важни годишнини, подобряване на нагледната агитация. На практика това означава много срещи-разговори, екскурзии, извънреден труд за благоустрояването на базата, борба за високи трудови успехи.
Инженер Вачо ПАСТЪРМОВ – секретар на комсомолския комитет: – Не става въпрос за отчитане на дейност, а за истински възход в нашата работа, подпомагана от партийното ръководство. Провеждаме срещи с живи участници в революционните борби – с бивши партизани, близки на нашия патрон Георги Чакъров. Сега започнахме серия беседи за историческото минало на нашата държава, а успоредно с това и срещи с партийното ръководство, на което се изучават и обсъждат проблемите на младите.
Как ръководителите на Централната ремонтна база виждат реалните резултати от изпълнението на програмата за патриотичното възпитание?
Таньо КАЦАРОВ: – Родолюбието ражда социална активност. Това е най-точната мярка за нашите успехи и неуспехи.
Ние изпълнихме петилетния си план още през месец септември, а годишния ще изпълним към 15 декември.
Мисля, че любовта към Родината започва от любовта към родния край, към предприятието, в което работим. Хората тук се вълнуват от миналото. Във викторината „Зовът на легендарните години” нашият отбор зае второ място. Сега се готвим за отпразнуването на 70-годишнината от създаването на радневската партийна организация. А най-радващо е съзнателното отношение на работниците към огромната работа, която извършихме за озеленяването и благоустрояването на района. Нов портал, нови пътища, базалтиране, много нови зелени площи – това се вижда от всеки.
Инженер Вачо ПАСТЪРМОВ: – Знаете ли с какъв ентусиазъм работиха младите. И паркингът, и спортната площадка са правени с наши средства, с доброволен труд. Колко съботи работихме до късно и никой не се оплакваше.
Уважението и отговорността, с които се отнасяме към мястото, където преминава трудният ни делник, е ежедневното проявление на онова, което наричаме патриотизъм. Думите на Таньо Кацаров предизвикаха едно малко проучване. Колективът тук расте, текучеството намалява. В момента работят около 220 семейства, а между тях – цели родове, около 30.
Срещнах се с хората, чиято лична и обществена съдба е свързана с живота на базата, така наречените работнически династии.
Тончо ЗЛАТЕВ – началник на заводския транспорт: – Работя вече 20 години в базата. Тук са дъщерите ми и внуците. Какво да ви кажа за патриотизма? Онзи ден си говорихме с момчетата за църквата в Любенова махала. Ние много се гордеем с нея. Тя е нашият втори Батак. Тук са избити много хора. Аз им разказах за 37-ма година, когато леех камбаната. Интересът и любовта ни към историята за нас са свързани кръвно с тази църква.
Иначе патриотизмът днес изразяваме с нашата работа. Преди години, когато оставахме да работим извънредно в събота, хората недоволствуваха. Сега душата ми се пълнеше с радост, като гледах как през тези два месеца хората работят с готовност за озеленяването. Мисля, че това е резултат на възпитание и на пораснало съзнание.
Мария ТОНЧЕВА – лаборантка: – За мен патриотизмът е свързан с любовта към работата и с чувството за отговорност. Родолюбец ли е човек, на него може да се разчита. Аз не мога да си представя, че ще работя другаде. Сама се питам защо е така. Мисля си, че съм свързана с този край, с близки, приятели и искрено се радвам на всички успехи в базата. Това е основна тема за разговор в къщи.
Руси РУСЕВ: – Семейството ми също работи тук. Аз съм задочник. Винаги ме е вълнувала топлотата на близките около мен, с която ми помагат, когато съм много натоварен, особено по време на изпити. Това ме задължава. Мисля, че патриотизмът това е с гордост и чест да изпълниш всяка задача.
В отговорността при решаването на производствените, социалните и политическите проблеми работниците от Централната ремонтна база в Раднево са намерили израз на предаността си към Родината. Може би затова лицата им са така бодри, ръцете така уверени. Като на истински грижовни стопани на социалистическа България.
Ирена НЕДКОВА


image0 (9K)