ОБУЧЕНИЕТО НА РЪКОВОДНИТЕ КАДРИ – С НОВ ПОДХОД

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 120, 1980 година
ПАРТИЕН ЖИВОТ, ИДЕОЛОГИЯ
КЪМ ОБУЧЕНИЕТО НА РЪКОВОДНИТЕ КАДРИС НОВ ПОДХОД
„На социалистическото изграждане са нужни ръководители със знания и опит, с творчески ум, и горещо сърце.”
Т. ЖИВКОВ
За всички, на които партията е поверила марксистко-ленинската подготовка на ръководните кадри, тези слова са един блестящ синтез на партийните изисквания към съвременния ръководител, върховна повеля на времето, в които живеем. Реализацията на тези изисквания днес е тясно свързана с многоликия и сложен процес на завършване преустройството на идеологическата работа и по-нататъшното й усъвършенствуване, с осъществяването на нейния смисъл и призвание – да бъде ударна, преобразуваща общественото съзнание сила, за да се усвои новата философия на нашето развитие, за да стане тя лична позиция на всеки гражданин.
В този смисъл марксистко-ленинското обучение в системата на Университета по марксизъм-ленинизъм при ОК на БКП сега има за цел не просто да обогатява теоретически и практически ръководните дейци от различните обществени сфери, а целенасочено да ги въоръжава със съвременни методи на мислене и действие в реализирането на трите основни принципи от икономическата и социалната стратегия на партията – борбата за високо качество и ефективност навсякъде и във всичко; повсеместното прилагане на икономическия подход; тоталната интелектуализация на всички сфери на труда.
Първият аспект на новия подход към идеологическата подготовка на ръководните кадри в окръга е усъвършенствуването на техния обхват и подбор. За тази цел в УМЛ и неговите филиали се развиха и функционират пълнокръвно факултетите „Подготовка на ръководни кадри” с 3 специалности и „Подготовка на художествено-творчески и просветни кадри” с 2 специалности. Високите изисквания, предявени към развитието на субективния фактор – всеки ръководител да бъде преди всичко политически деец, организатор и възпитател в своя колектив, – наложиха вниманието да се съсредоточи върху категории кадри като: партийно-организационни и идеологически кадри на ЗПК и ППО; промишлени и селскостопански ръководители както от ранг директори и зам.-директори, така и преки ръководители в производството; кадри на масовите обществени организации, ръководни дейци на просветата и културата и особено резервни кадри на партията.
На следващо място преустройството на партийната пропаганда открои пред ръководството на УМЛ и неговия научен съвет с ректор доц. Митев проблема за издигането на научно-методическото равнище на учебно-възпитателния процес и утвърждаването на качествените критерии при неговата организация и ръководство.
В този смисъл в съдържанието на учебната работа бе потърсено най-правилното съчетание между фундаменталните марксистко-ленински знания и актуалните проблеми на нашето развитие на базата на диференцирания подход и проблемността в обучението. Значимостта на въпроса за нивото на поднасяне на учебното съдържание наложи да се отдели много внимание на субекта на учебно-възпитателния процес. Радващ е фактът, че утвърденият лекторски екип (един от преподавателите е доктор на науките, 10 са доценти, 3 – ст.н.с., 11 – кандидати на науките и 6 – главни асистенти в АОНСУ, ВУЗ-София и Стара Загора) извоюва уважението на курсистите, създаде истинска творческа обстановка за обучение в партийния университет.
Спецификата и динамиката в обета на идеологическото въздействие – ръководни кадри от различни обществени сфери и равнища с определен социален статус, фокусираха усилията на ръководството на университета върху един генерален за ефективността на съвременното обучение проблем – активизирането на аудиторията. Затова целенасочено се прилагаха методи, които стимулират самостоятелната работа и творческата изява в учебния процес, допринасят за осъществяване живата връзка „обучение – социална практика” и формират съвременен стил и подход на мислене и действие.
Широко приложение намери разработването на реферати и доклади, подготвянето на научни съобщения, ползването на класиците на марксизма-ленинизма и самоподготовката. Навлязоха в практиката и ситуационните методи. Занятия от този род се превръщаха в истинска школа за всеки ръководител, във фактор за самооценка на стила и методите му на ръководство. Определен теоретико-приложен ефект постигнаха организираните в УМЛ конференции от рода на: „Тържеството на ленинизма и несъстоятелността на деленинизацията”, „Социалистическа организация на педагогическия труд”, „Развитието на личността в етапа на изграждане на развитото социалистическо общество”.
Една от най-удачните форми за адаптиране на теоретическите постановки към непосредствената производствена дейност и обогатяване умението и деловата квалификация на ръководните стопански кадри се оказаха практическите занятия на тема „Ролята на организацията на труда и планирането за повишаване ефективността на производството”. Тези занятия обогатиха своя смисъл и съдържание със задълбочените разговори-дискусии и споделения опит по проблемите на новия икономически подход, със стремежа да се преодолее етапът на познавателното отношение към него за сметка на внедряването му в социалната практика.
Към организацията на новата учебна 1980-1981 година ръководството на Университета по марксизъм-ленинизъм при ОК на БКП пристъпва с чувство за отговорност пред предстоящия Дванадесети партиен форум, с нагласата за завършване преустройството на идеологическия фронт. И още с увереността, че новите акценти в марксистко-ленинската подготовка на ръководните кадри на окръга ще допринесат за тяхната реализация като политически дейци на партията, като бойци за осъществяване на нейните предначертания във всяка клетка на обществения организъм.
Елена ПОПОВА – зав.Университета по марксизъм-ленинизъм при ОК на БКП


image0 (9K)