Образователната ни система е в колапс поради липса на стимули за учениците

Образователната ни система е в колапс поради липса на стимули за учениците. Това заяви в Теодосий Теодосиев – дългогодишен преподавател по физика в ПМГ „Никола Обрешков“ в Казанлък и ръководител на специализирана школа по приложна математика и физика, пише 24 часа.

Според Теодосиев има драстичен спад в мотивацията на учениците. Една от рецептите да заработи системата е учениците да бъдат изпитвани от външни преподаватели, препоръчва изтъкнатият педагог. Той се мотивира с германския опит, където по думите му никой не изпитва собствените си ученици. Така младежите учат съзнателно знаейки, че в края на месеца ще ги проверява външен човек.
„Когато бях млад учител, в цялата гимназия за една година имаше 1200 отсъствия на ученици, сега само в една паралелка 12-ти клас зрелостниците направиха 12 600 отсъствия“, сподели Теодосиев.
Той разказа, че попитал негова колежка от Япония на колко отсъствия има право японският ученик и тя изобщо не могла да разбере въпроса.
Ако изобщо се учим от някого, то трябва да бъде от икономическите тигри, категоричен е физикът. Добрият учител търси тавана на възможностите на всяко дете, сподели още получилият национално и международно признание преподавател. Според него не може на всички ученици да се преподава по един и същи начин. Децата в Германия още на ранен етап се разделят и всеки отива в училище според възможностите си, каза Теодосиев.
„В Япония се раздават 600 вида дипломи и всеки се бори да влезе в по-висока категория училище. Ние все още робуваме на идеологията за равенството. Да, ама не сме равни. И в това отношение един добър майстор на банички заслужава по-голямо уважение от един некадърен професор“, категоричен е педагогът.
По думите му хората се раждат различни, но всички могат да бъдат полезни за света, да правят добро на другите според своя талант и възможности.
Пътят към достигане на максимални резултати е пробуждане на интереса от ранна възраст, стартиране на обучението като вълшебна приказка и създаване на доброжелателна конкуренция между децата.
В часове по физика се занимаваме с поезия на Древния Изток, търсене на нравствения абсолют, обясняваме с физични закони написаното в Библията, разказа Теодосиев.
Така материята ставала занимателна за децата и задържала вниманието им. Дори момичетата и момчетата сами достигали до извода,че написаното в свещените книги е в пълно съответствие с науката.
Едва до 19 процента от хората са способни да прилагат абстрактен модел към реална природна ситуация. Моят опит обаче показва, че това може да се развива и че всеки човек има неподозирани възможности, които някой трябва да извади налице, твърди преподавателят.
Според него една система е по-съвършена, колкото е по-многосвързана и няма богоизбрани народи, има богоизбрани личности. Порталът е толкова широко отворен, че всеки може да бъде богоизбран, съветва физикът.
България е сред 16-те страни с абсолютни първенци на международни олимпиади по физика. „Повечето от съвременните хора използват само процент от възможностите на мозъка си. Ако използват два процента, могат да станат учени, а ако използват повече от два процента – ще станат световна знаменитост„, твърди Теодосиев. По думите му ние сме малък народ – една хилядна от целия свят, но сме сред 16-те държави, имали абсолютни първенци на международни олимпиади по физика. Учителят посочи, че само от неговата школа за 48 години има 25 абсолютни първенци на национални олимпиади.
Нито едно животно не може да скочи до Луната, хората колко пъти вече се качиха там.Така че човекът е най-съвършената животинка на Земята и ако искаме да бъдем повече от всякакви живи същества, трябва да вложим някакво усилие“, апелира казанлъшкият физик.
Той уточни, че различното в неговата школа са олимпиадите, които се правят ежеседмично. На тях Теодосиев давал от стандартни задачи до такива, които не могат да се намерят никъде и нямат отговори в интернет. Изтъкнатият физик признава, че никога не е използвал мултимедия, но това не му е попречило да формира творческа обстановка във всеки час.
Необходимо е да снемем страховете на детето. Човекът е чувствено същество, за разлика от робота. Ние, учителите, трябва да направим така че чувствата да са в полза на нашата наука, препоръчва още педагогът. Той прогнозира, че с напредване на разработките за създаване на изкуствен интелект много хора ще останат без работа. Моята практика и моят стремеж е да изградим социално силни личности, които са незаменими от машината, заключи Теодосий Теодосиев.


image0 (9K)