Нашите предци са приписвали на шипката чудодейна сила

Обикновената шипкa е вид диворастяща роза. Тя представлява многогодишен, бодлив, силно разклонен храст. Шипката цъфти от май до юли. Цветовете ѝ са бледорозови до бели. Плодовете ѝ (шипки) узряват през есента и са овални, червено-оранжеви, с размер 1-2 сантиметра, месести, пълни с множество космати семена.

[ad id=“225664″]

Шипката расте в гори, край реки, в равнини и планини до 2000 метра надморска височина. Разпространена е из цялата страна.

Шипката е изключително популярна билка в България.

Нашите предците ни смятали, че тази билка притежава добра магия. Приписвали са ѝ чудодейна сила, способна да възроди пламъка на чувствата.

Повечето от билкарите я наричат „Царицата на билките“. Това се дължи на високото съдържание на витамин С, каротин (провитамин А), ликопен, пектин, витамини В1 и В2, РР, К. По съдържанието си на витамин С шипковия плод няма аналог. Съдържанието на минерали и елементи като калий, магнезий, натрий, калций и фосфор в шипката е много по-високо отколкото в много плодове и зеленчуци.

[ad id=“263680″]

Уникалната комбинация от витамин С и останалите съставки в плодовете на шипката стимулира образуването на червени кръвни клетки, повишава работоспособността и засилва съпротивителните сили на организма. Затова се препоръчва на болни от диабет, анемии, умствена и физическа преумора, простудни заболявания, авитаминози.

Плодовете на шипката използвани в народната медицина от векове. В различните страни са прилагани за лечение на най-различни заболявания. В Китай – като средство, нормализиращо храносмилането и против глисти. В Тибет- при неврастении, артеросклероза, бъбречни заболявания. В Русия- при камъни в бъбреците, чернодробни заболявания, при язви, гастрити и колити.

[ad id=“236999″]

В нашата традиционна медицина плодовете от шипка се използват като високовитаминен източник, за повишаване защитните сили на организма, особено в късна есен, зимата и ранна пролет. Смята се, че шипката е особено полезна за укрепване на сърцето и кръвоносната система. Заради съдържанието на пектини и танини народната медицина използва шипката при стомашно-чревни и бронхиални заболявания.


image0 (9K)