Любима територия

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр.127, 1980 г.
ЛЮБИМА ТЕРИТОРИЯ
На 25 юли т.г. в рудник „Трояново-2” на СМЕК „Марица-изток” беше подписан акт за усвояване на рационализацията „Подвижна, самопочистваща се откатна дъска на клапата на разтоварна лента на багер РС-1 200”. Икономистите изчислиха, че когато тя бъде внедрена на всички багери от този тип в рудника, ще се реализира годишен икономически ефект 78 599 лева. Автор на рационализацията беше един млад инженер, дошъл в рудника през пролетта на 1978 година.
-Когато завършил института, реших да отида на национален обект. Бях избрал АЕЦ „Козлодуй”, но се оказа, че там не може, и тогава… – Инж. Златан Златанов се замисля за миг, усмихва се на някакъв свой спомен и продължава: – Знаех, че ще е трудно, но затова пък – и по-интересно!…
Не се излъгал в очакванията си – нито за трудностите, нито за интересното. Работил в механичния отдел на рудника, газил дълбоката кал като механик на участък „Разкривка” – 2, а от месец март т.г. е назначен за завеждащ Бюрото за рационализация и изобретения в рудника.
-Като дойдох в рудника, веднага се свързах с бюрото – казва инж. Златанов и пояснява: – Започнах още в института да се занимавам с техническо творчество, исках да продължа и тук…
В същност влечението към техниката се породило у него още в гимназията, а през студентските години се превърнало в истинска страст. Студентът Златан Златанов прекарал много неспокойни, изпълнени с търсения, съмнения и радости часове в научноизследователската секция към катедра „Подемно-транспортни машини” на ВМЕИ „Ленин” – София. И тук, може би без да съзнава това, у него постепенно се ражда новаторът с остро око, който умее бързо да види „слабите” места в една машина и волно да търси друго техническо решение – по-точно, по-сигурно…
Още като работел в механичния отдел на рудника, а по-късно и като механик на участък „Разкривка” – 2, инж.Златан Златанов се сблъсква с един труден за миньорите проблем – принудителните престои на багерите РС- 1 200 поради задръстване клапата на разтоварната лента. Само през миналата година тези престои възлизат на 173 часа. Наистина всеки багер от типа РС-1 200 има устройство, което да предотвратява полепването на пръст или мокри въглища и задръстването на клапата, но то не е съобразено с тежките минно-геоложки условия в източномаришките рудници. Младият инженер предлага просто и ефикасно техническо решение за избягване на полепването – неговата откатна дъска на клапата на багерната разтоварна лента е подвижна и… може да се самопочиства.
-Това е първата ми внедрена рационализация и никога не съм очаквал, че от нея ще се получи такъв голям икономически ефект – усмихва се стеснително инж. Златанов. – Съавтор съм и на една друга рационализация – за почистване на вагони от типа „Думпкар”, която сега се експериментира…
Младият специалист не е просто рационализатор. Той е завеждащ БРИЗ в рудника и за него съдбата на рационализацията не представлява само личен, а и служебен интерес. Първоначално тя беше внедрена на два багера, но в близко време ще бъде приложена и на останалите, които трябва да се подготвят за нормална експлоатация при неблагоприятните условия на есенно-зимния сезон.
През пролетта на тази година, когато инж. Златанов беше назначен за завеждащ БРИЗ, рационализаторската дейност в рудник „Трояново-2” се намираше в незавидно състояние. Рационализаторите от рудника приключваха четвъртата година на петилетката с неочаквано скромни резултати. При план 20 в производството бяха внедрени едва 3 предложения с очакван икономически ефект 35 480 лева. А годишният план беше три пъти по-голям – 110 000 лева. Имаше значителни минуси в равносметката на новаторите и за първите шест месеца на тази година. Дебютът на инж. Златанов и една рационализация на Димо Георгиев, ръководител на бригада за загоговка на багерни кофи в механичната работилница № 2, с годишен икономически ефект 64 670 лева, помогнаха на творците на техническия прогрес да изпратят предсрочно не само 1980 година, но и цялата седма петилетка. През изминалите девет месеца на годината в рудника са внедрени 17 рационализаторски предложения с планово-икономически ефект 174 000 лева. Годишният план за икономическия ефект от внедрените предложения е вече надвишен със 74 000 лева!
-Очакваме да завършим последната година на петилетката с планов икономически ефект най-малко 200 000 лев – заяви инж. Златанов.
Ако тази цел бъде постигната, в което никой от ръководителите на рудник „Трояново-2” не се съмнява, 1980 година ще бъде най-добрата година за развитието на рационализаторската дейност в рудника през седмата петилетка. В този успех свой принос ще има и инж. Златанов – от всички внедрени рационализации в рудника през изминалите девет месец на годината неговата е с най-голям икономически ефект! Член на бюрото на общинския комитет на комсомола в Раднево и на рудничния комсомолски комитет, младият специалист е открил любима „територия” за своята реализация в живота – попрището на техническото творчество, в което работи всеотдайно и с вдъхновение.
Стоян РАДИЧЕВ
                                                                                                                                 (кор. на в.”Септември”)


image0 (9K)