Легенда ли е легендата за Раднево?

Раднево има богата история. Многобройните археологически находки, открити в района сочат, че първите селища на тази територия са възникнали преди около 4 000 години. Установено е, че първият етнос населявал района, е тракийското племе пирогери. По исторически данни, на територията на общината се е намирала римската пътна станция Арзус. В средновековието, след образуването на българската държава, районът около Раднево се превръща в буферна зона между България и Византия.

[ad id=“225664″]

За създаването на селището се носи легендата за дядо Радни. Той се заселва по тези земи около 1700 година.

Reka Blatnica_resizedСмята се, че се е установил в близост до река Блатница, до сегашното Второ основно училища „Паисий Хилендарски“ в града. Не е известно откъде точно е дошъл, но някои радневци мислят, че основателят на града им е от близкото село Сърнево. Дядо Радни открива на територията на днешно Раднево плодородните черноземни почви и наличието на големи количества вода – има три реки. Мекият климат в района също бил предпоставка за заселването на това място.

След дядо Радни и други българи се установили да живеят около река Блатница. Така се създала махала, наречена на името на основателя си – Радне махле.

През 1906 година последното е преименувано в село Раднево. На 7 септември 1964 селището придобива градски статут.

Жителите на Раденво и до днес разказват легендата за своя град.

Дали обаче тя действително е легенда?

Екипът на zarata.info се свърза с 65-годишния радневец Теньо Тенев.

[ad id=“225664″]

Мит ли е историята за дядо Радни и основаването на Раднево?

По скоро може да се приеме за истина. В града има род, носещ фамилията Радневи, които се смятат за потомци на дядо Радни. Освен това там, където се предполага, че се е заселил старецът, е имало кория – т.е. малка гора. В онези времена това е било удобно място българите а се заживеят, понеже били далеч от очите на турците. Също така и реката осигурявала вода за добитъка.

Какви други варианти за произхода на името Раднево се спрягат в града?

Съществува версията за Райна Княгина. Някои твърдят, че е идвала в селището и то било наречено в нейна чест. Аз не подкрепям това твърдение по две причини: Първо – липсват исторически факти Райна Княгиня да е идвала в нашия край. Второ – защо селището не е наречено примерно Райне махле или нещо подобно.

[ad id=“225664″]

Само имената Радне махле и Раднево ли е носил настоящият град?

Да. Имало предложение да бъде наречен в чест на родения тук поет Гео Милев, но старите радневци отхвърлят този идея. Сметнали са, че основателят дядо Радни има най-голямото право да даде името си на града, който е създал.


image0 (9K)