Кога зехтинът е качествен и как можем да проверим това вкъщи?

Как да се ориентираме сами в голямото разнообразие от марки зехтин на пазара?

Най-често от човек на човек се дават препоръки за два чисто житейски теста за проверка дали зехтинът е наистина екстра върджин – „тест на хладилника“ и „тест на газената лампа“. За съжаление, никой не може да гарантира, че издържалите изпита продукти са 100% екстра върджин, но със сигурност са ориентир.

„Тестът на хладилника“ е възможен заради факта, че екстра върджинът се състои от предимно мононенаситени мазнини, които се втвърдяват при ниски температури. Така че, ако маслиновото масло е първокласно, то трябва да стане гъсто и мътно. Някои разновидности на зехтина дори се втвърдяват до гъст гел. Но това невинаги е доказателство за качество – възможно е да има добавени нискокачествени масла от други растения, които също се сгъстяват на студено. Но има и обратен пример – зехтинът да е екстра върджин, но производителят да е филтрирал част от веществата, които придават плътност, за да не променя стоката вида си в зависимост от условията в магазина. Такъв зехтин може да бъде погрешно сметнат за по-евтин.

‘Тестът на газената лампа“ гласи, че екстра върджинът трябва да може да служи и за осветление – топнат в него фитил да гори, без да произвежда забележим дим. Но и при този начин за проверка има доза несигурност – и други растителни масла могат да произведат пламък, който да създаде нереално “алиби”.

Внимателно четене на етикета със сигурност може да помогне за по-добра покупка.
Надпис “бутилирано в” и името на дадена държава не означава, че маслото е произведено непременно там.

Не е редно и да липса ясно изписан срок на годност, независимо по кой стандарт е – само с дата на производство или единствено с лимит за годност.

Може ли с неподходящо използване да съсипем и перфектно масло?

Екстра върджинът не е устойчив на висока температура – започва да пуши, така че е най-подходящ за студени ястия и рецепти, които не изискват много топлина. Така се запазват и полезните феноли, открити в зехтина. Противно на общоприетото схващане тъмен цвят на зехтин не е показател за неговото качество. Нюансите варират от жълто до зелено и зависят от условията на отглеждане (температура, влажност, почва) и времето на прибиране на реколтата.

С времето зехтинът се окислява и губи полезни качества, дори става вреден. Има три основни врагове – топлината, светлината и въздуха. За да удължите живота на зехтина, винаги го съхранявайте на хладно и тъмно място и използвайте отворените бутилки в рамките на няколко месеца.


image0 (9K)