Учени от цял свят обявиха „Код червено“ за планетата

Те предрекоха апокалиптично бъдеще за цялото човечество. Предупреждението се базира на обстоен анализ на човешкия прогрес и последиците от него.

Дори летните температури през ноември са показателни за това, което предстои оттук нататък.  За последните 40 години средната температура на Земята бележи ръст с почти цял градус. Само за последното десетилетие ледът на Антарктида е намалял с 1230 гигатона, информира NOVA.

Горската покривка на планетата е намаляла с 50 на сто – на всеки 10 години. Тоест годишно хората унищожават – 28 милиона хектара гора. Отговорът на природата. Всяко десетилетие броят на климатичните катастрофи се увеличава с 40 процента, а щетите от бурите, ураганите и пожарите – с 80 на сто.

Южна Франция – мощни бури отнесоха съвсем наскоро къщи и автомобили. Всеки ден природата ни дава ясни знаци, че сме прекрачили границата. „Макар България да не е сред държавите, които усещат най-екстремните проявления на климата, това не означава, че не ни засяга по друг начин”, Меглена Антонов от „Грийнпийс” – България.

11 хиляди учени от цял свят прозряха мрачното бъдеще на планетата и официално обявиха “Код Червено” за човечеството. Според тях, ако не намалим човешката щета върху природата, ще се изправим пред истински апокалипсис. Урагани, изпепеляващи пожари и безпрецедентно преселение в търсене на безопасно място за живот. „Нашите призиви не са от вчера. Напротив, първите ни предупреждения са отпреди 40 години. Крайно време е да действаме. Все още имаме шанс да предотвратим най-тежките последици”, Томас Нюсъм, биолог от Университета в Сидни.

Призивите на екозащитниците имат ентусиазирани опоненти. Най-емблематичният от тях е американският президент, който съвсем наскоро препотвърди намеренията си да извади Съединените щати от Парижкото споразумение за климата. „Обявявам изтеглянето на Съединените щати от ужасното, едностранчивото Парижко споразумение”, заяви държавният глава Доналд Тръмп.

„Няма как една държава сама да се справи с климатичните промени. Трябва заедно да работим. Защото климатичните промени не познават държавни граници”, обясни още Миглена Антонова.

В един глас изследователите препоръчват: Бърза подмяна на горивата с възобновяеми алтернативи, безусловна защита на застрашените екосистеми на планетата и ограничаване на основните замърсители в атмосферата, консумацията на месо и обезлесяването.


image0 (9K)