Книгата за жени в развод „Трансформирайте кризата във възможност“ ще се разпространява безплатно онлайн

Авторът Динка Колева e фамилен консултант и социален педагог. Родена е и към момента живее в Стара Загора.

dinka koleva1_resizedПрез последните 10 години тя се развива и работи в областта на социалната и психотерапевтичната работа. Притежава опит в индивидуално и семейно консултиране, семинари и тренинги за подкрепа на родители, тренинги за развиване на екипи, обучения на специалисти в областта на психо-социалната работа, автор е на статии за няколко електронни издания в страната, автор и водещ е на Програма за себепознание и личностно развитие СПЕЦИАЛНО ЗА ЖЕНИ. Обича професията си и я усеща като свое призвание. Обича музиката, книгите, пътуванията и срещите с различни хора. Определя себе си като търсещ човек. Много от приятелите й я определят като креативна и вдъхновяваща мечтателка, осъществяваща мечтите си и вдъхновяваща другите в осъществяването на техните мечти и цели…:)
Г-жо Колева, предстои излизането на книгата Ви „Трансформирайте кризата във възможност“, чиято цел е да подкрепи жени в развод. Кога да я очакваме? Кои са най-честите причини за развод днес и кои последствия от тази житейска криза се преживяват най-трудно?
– Това е малка и електронна книга, нещо като малък наръчник за жени в ситуация на развод (раздяла). Ще се разпространява безплатно и ще бъде готова съвсем скоро, може би в следващите 10 дни. Всяка жена, за която тази тема е актуална ще може да я получи безплатно на e-mail, след като се свърже с мен.
Целта на книгата е да даде съвсем обща насока и подкрепа за най-важните първи стъпки по посока на по-успешно преминаване през този не лек период. Разбира се, много ценна би могла да бъде подкрепата на подходящ специалист – консултант или психотерапевт.
Темата за развода е обширна. Разводът би могъл да се отнесе към така наречените ситуационни кризи, които настъпват в резултат на определени събития (най-често неочаквани) – като загуба на работа, загуба на бизък човек, поради смърт и др. Причините за всеки развод са много различни и индивидуални. В случаите, в които между партньорите има различни форми на насилие са доста травматични и за възстановяването е нужно повече време…
–  Мъжете или жените са по-уязвими при житейски кризи? Има ли разлика в реакциите? Какъв вид кризи се отразяват по-зле на жените и какви на мъжете?
– Начинът, по който реагираме на кризите и преминаваме през тях е много индивидуален и зависи от много неща. Разбира се, има различия при мъжете и жените. Жените сме по-гъвкави и адаптивни по природа, по-склонни сме да изразяваме чувства, да говорим за преживяванията си, да показваме слабост и уязвимост, да търсим подкрепа, но по-често имаме склонността се вкопчваме в „драмата” и ситуацията.
За мъжете в повечето случаи е по-трудно да говорят за чувствата си, да показват слабост и да търсят подкрепа. Това е разбираемо и е всързано със средата и обусловеността от семейството, от обществото… Още от малки на момченцата често им се казва: Стига си плакал, какъв мъж си?” И от тук идва и посланието, което достига до детето още от ранна възраст – не е мъжествено да си слаб, да показваш чувствата си…Важен ресурс при мъжете е, че те са по-често ориентирани към намирането на решение, тъй като са по-рационални.
Все пак не бива да забравяме, че всеки човек е една малка Вселена, всеки има своята лична история, специфична ситуация и модели за справяне, които са определящи и от решаващо значение. В този смисъл слагането на твърди правила и рамки е неуместно.
Житейските кризи са естествена част от живота на всеки човек, както и във всяка връзка. Бих предложила на хората да се опитат да видят кризата през малко по-различна перспектива, отвъд негативния смисъл, в който най-често се възприема. Твърде често влагаме много енергия в това как да избегнем трудността, болката, тъгата, а всъщност това би означавало да не можем да преживеем в пълнота и радостта и любовта. Често най-болезнените преживявания ни носят най-ценните уроци. Може би знаете, че китайския символ за криза, има две значения: „опасност“ и „възможност“. За всеки от нас би било наистина ценно и градивно в периодите на криза да си зададе важни въпроси, чрез които да види ценното във всяка от тях.
Знаем, че осъществявате индивидуално и семейно консултиране, онлайн консутиране, провеждате семинари за подкрепа на родители, осъществявате семинари за личностно развитие на жени. Кога най-често се обръщат хората към вас и склонни ли са да търсят подкрепа от специалист? Какви са най-честите трудности, поради които се обръщат към вас? Какво според вас е важно човек да знае, обръщайки се към консултант или психотерапевт?
– Най-общо казано фамилният консултант (или психотерапевт) е специалист, който оказва подкрепа за справяне с конкретни трудности или за възстановяване след тежки житейски събития и травми.dinka koleva3_resizedНай-често хората, които се обръщат към мен търсят подкрепа и помощ по теми, свързани с различни взаимоотношения – с партньора, с родителите, с децата си, с преживяване на различни житейски кризи и загуби, като смърт на близък човек, раздели и развод, трудности при вземане на решения, чувство за неуспешност. Не са малко и хората, които са мотивирани в това да развиват себе си и посещават различни семинари за себепознание и личностно развитие. В тази посока е програмата ми, която стартирах през 2010 г. и нарекох СПЕЦИАЛНО ЗА ЖЕНИ. Тя включва практически семинари на различни теми, свързани с баланс и хармония, женственост, развиване на удовлетворяващи партньорски отношения. Семинари СПЕЦИАЛНО ЗА ЖЕНИ включват разнообразни методи на работа и са изградени въз основа на идеята учене чрез преживяване. Целта на тези семинари е да осигурят подкрепa зa жените, чрез която да преоткрият своите ресурси, да развиват своя потенциал, да постигат своите цели, да открият удовлетворението и радостта от живота, да се чувстват в хармония със себе си. Считам, че от съществено значение за полезността от моята работа са готовността и мотивацията на всеки човек да израства, както и търпението и постоянството, които влага в този процес.
Живеем в много динамично време, в което понякога е трудно да намерим баланса и хармонията в своято ежедневие. Какво бихте посъветвали нашите читатели?
– Много са нещата, които е важно да видим и изследваме в себе си, за да сме в повече хармония със себе си и в отношенията си с другите. Именно в това е част от работата ми с индивидуалните консултации и в семинарите, които правя. Но считам, че има и много малки, конкретни неща, които всеки сам може да направи.
Бих предложила на хората да обърнат повече внимание на начина, по който използват времето си и енергията си. Определянето на ясни приоритети е много ценно, защото ни помага да имаме фокус кои са наистина важните за нас неща в този период от живота ни, да отсяваме същественото от маловажното и да разпределяме времето си по добър за нас начин. Също така бих препоръчала да не забравят важността на това да релаксират и да отделят време за дейности и занимания, които им носят удоволствие и радост. Важно според мен е да се грижим осъзнато не само за нуждите на тялото си, но и за своя вътрешен свят и да не забравяме, че когато душата страда и тялото се разболява. Различни медитативни практики са много полезни да намалим напрежението.

dinka koleva4_resizedНай-лесния начин, който бих предложила е в началото на деня или в моменти на повече напрежение – дайте си само 5 мин. за себе си, затворете очи и останете малко в тишина, насочете вниманието си към дишането, дишайте бавно и дълбоко 7 пъти, след което отворете очи и се върнете към и обичайните си задачи. Убедена съм, че това съвсем лесно упражнение ще ви се отблагодари, нужно е само да опитате и да сте по-постоянни в практикуването му.

Потърсете Динка Колева – фамилен консултант на телефон: 0889977512
www.familyconsultant.alle.bg


image0 (9K)