Киселото мляко било известно още на траките

[ad id=“225664″]

Българското кисело мляко е оригинален национален продукт, в който млечнокиселата ферментация протича под действието на Лактобацилус булгарикус и Стрептококус термофилус. Още Херодот свидетелства, че киселото мляко е свързано с най-древните обитатели на нашите земи – траките. В Западна Европа, във Франция, българското кисело мляко става известно през 1644 г.

[ad id=“236993″]

Точно в тази година един арменец от Цариград излекувал император Людовик ХІ от неизличима за тогава стомашна болест с еликсира българско кисело мляко. В началото на ХХ в. в прочутия институт “Луи Пастьор” в Париж работи носителят на Нобелова награда за 1908 г. Иля Мечников. Той допуснал, че стареенето на човека е болест като всяка друга. Събрал сведения за 36 страни и установил, че най-много столетници има в България – четирима на 1000 души.

[ad id=“236999″]

Според Мечников това се дължало на българското кисело мляко. Вкусовите и най-вече здравословните качества на българското кисело мляко отдавна са познати навсякъде по света, а интересът към производството му не стихва. Първа, още през 1972 г., японската компания “Мейджи” оценява качествата на киселото мляко и подписва лицензионен договор за доставка на специалната закваска.

[ad id=“237001″]

Интересен е фактът, че в Япония група, начело с проф. Такаши Сасаки, от години се опитвала да вкара чужд генетичен материал в лактобацилус булгарикус, но в модерната лаборатория големият екип учени успял да го направи само веднъж и то случайно. Щамът-приемник обаче природно бил лишен от предпазващата го от модификации геномна система.

 

Източник: Алманах  „1000 причини да се гордеем, че сме българи“


image0 (9K)