„Катинар“ за… истината

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 32, 1990 г.
„КАТИНАР” ЗА… ИСТИНАТА

[ad id=“225664″]

Застоят и неговите „творци” направиха непосилно трудни последните години.това бе времето на агресивно неуважение към човешката личност, на корупцията, на „научната” организация на лъжата и демагогията. Измъчваха ни въпроси, над чиито отговори имаше карантина.
Сега знаем, че няма неудобни и заключени истини. Време е тогава да помислим сериозно за загубите, за деформациите, за потъпканите принципи.
След потърпевшите от времето на застоя има и научни работници с доказани възможности и с красноречиви резултати в педагогическата и научната си работа. Такъв е Стефан Денев, главен асистент от Зоинженерния факултет на ВИЗВМ в Стара Загора.

[ad id=“263680″]

За периода от 1979 до 1989 година Стефан Денев е автор на повече от 30 научни труда, излезли от печат, съавтор е на две книги, разработил е два аналитични обзора и три технологични инструкции. Притежава две авторски свидетелства, едното от които е издадени в СССР, както и 5 удостоверения за внедрени рационализации. Голяма част от научните му разработки са приети от Централния експертен съвет на асоциация НАПС и на Селскостопанската академия за масово внедряване. Годишният икономически ефект сега е надхвърлил 1 милион лева. Изобретението „Средство за химично консервиране на фуражите” е класирано на първо място в националния конкурс за високоефективни изобретения и е предложено в секретариата на СИВ за внедряване в системата…
През 1986 година Стефан Денев е предложен за изключване от БКП и уволнение от работа. Обвинението е – кариеризъм и нескромност.
Още незабравил болката от първото недоказано обвинение към него е адресирано и второ – „за валутни злоупотреби и ощетяване на студентите” (октомври 1988 г.). наложено му е наказание „Строго мъмрене”. Но след представяне на банково бордеро № 0261102 за изкупена валута и това обвинение се оказва безпочвено. После през октомври 1988 година в катедра „Биотехнология” е взето решение за обявяване на конкурс за доцент по микробиология, но докладът е спрян още на факултетно равнище, независимо от високата оценка за Стефан Денев, дадена от ръководителя на катедрата…

[ad id=“236999″]

Равносметката – постигнатите резултати и понесените обиди и страдания са в правопропорционална зависимост. При такъв стил и метод на работа трудно може да има революция в мисленето и в действието. Подобни ситуации се отразяват особено зле върху младите, убиват творческите им стремежи.
А приемствеността в науката? Ще бъде полезно да си припомним крилатата фраза на Нютон: „Ако аз видях по-далече, то е, защото стоях на плещите на великани.” Така е диалектиката на научното развитие, която свързва в неделимо цяло учителите – вчерашните ученици, и техните ученици – утрешните учители. Не става ли някъде там, в годините на застоя, прекъсването на тази пъпна връв?
Трудно набира инерция нашето следдесетоноемврийско начинание. Ще заличи ли допуснатите грешки, или ще се превърне в един своеобразен балкански вариант на демокрация, при кой справедливостта отново ще бъде интересът на по-силния и при който административната и партийната длъжност ще са основен трамплин за бърз и лек растеж нагоре?
Йовка АТАНАСОВА


image0 (9K)