Как се пише имеНик или имеННик?

Ако се чудите как да напишете ИМЕНИК или ИМЕННИК вероятно ще се наложи да потърсите речник.  Ето какво казва проф. д-р Стефан Брезински в сайта на Съюза на българските журналисти.

Изненади: 

1. В Българския тълковен речник от 1976 г. се обяснява: „Имен и именен“. „Именен списък, имеННи списъци“, но „Имен ден“, а не „имеНЕН ден“.
Така че е нужно формата за множествено число да е „ИмеНи дни“ (т. е. с едно Н, и „имеНик“), а не „имеННик“, тъй като това последното е названието на документ, списък. Но нещата се пообъркват в наши дни.

2. В Правоговорен и правописен речник от 2002 г. се среща „имен ден – имеННи“, както с две НН е и наречието „имеННо“, обаче по-долу „имеННик“, „имеННица“, „имеННици“ (за хора), но за „имеННик“ (като списък с имена) липсват обяснителни податки.

3. В „Официален правописен речник“ от 2012 г., където се чете: „Имен, имеНият“ (за ден); следва „имеНик“, „имеНици“ (с пояснение „двама и т.н.“).

Кое е човек, кое – списък

Явно е, че „трима „имеНици“ ще са все с едно Н, тъй като „имеННик“ се пояснява с добавката (два и повече имеННика) – (т.е. за „списък с имена“). Объркващо е впрочем, та в народната разговорна практика за люде, хора, лица има ясно название: „ИМЕНЯК, ИМЕНИЦИ“. По този начин се преодоляват неяснотите на лексикографията ни.

Честито на всички именици или именяци!


image0 (9K)