Как да разпознаем лъжеца?

Според статистиката около 90% от информацията, която получаваме, е въз основа на жестовете на оратора. Несъзнателно разчитаме позицията на тялото на събеседника, отгатваме по тона на гласа неговото настроение. И ние сме способни само от един жест с известна степен на увереност да разберем, че човекът, с когото говорим, лъже.
Избрахме за вас няколко от най-честите жестове, характерни за лъжците.
1. Широко отворени очи
Психолозите казват, че лъжците не могат да поддържат дълъг контакт с очите. Ако обаче човек лъже умишлено и иска да защити лъжата си с всякакви средства, той ще се опита да погледне събеседника директно в очите, за да създаде благоприятна атмосфера.
Отличителна черта е силно напрежение в мускулите на очите, което се появява, защото човек прекалява с желанието да погледне настрани.
2. Изправени рамене и повдигната брадичка
Ако човек внезапно изправи рамене, когато каже нещо, това говори за неговата вътрешна несигурност в думите. Същото се отнася и за положението на главата: повдигайки брадичката, човек интуитивно се опитва да придаде на думите си повече тежест, а на себе си – авторитет.
3. Облизва или захапва устни
Полицаите наричат този ефект „памук в устата“. Човек, който трябва да лъже с всяка изминала минута, се затруднява да говори, защото в устата му всичко изсъхва. Това се обяснява лесно: при стрес, вегатативната нервна система намалява слюноотделянето. Ако предложите на човек вода, най-вероятно той ще пие на големи глътки.
4. Ограничава се в движенията
Известно е, че неспокойните жестове или въртенето с пръстите на ръцете на някои дреболии показват, че човек недоизговаря някои неща. Обратното също е вярно: знаейки за подобно проявление на лъжа, човек може съзнателно да се ограничи в движенията и да се опита да поддържа неподвижност.
5. Насочва към вас показалеца си
Соченето с пръст се счита за един от най-агресивните жестове. Ако човек отговори по този начин на въпрос, той се опитва да „върне стрелите“ и имитира праведен гняв. Това е признак на злост и твърда отбрана – така лъжецът убеждава обвинителя си в собствената си неправота.
6. Наклонена настрани глава
Още Чарлз Дарвин забелязва, че хората (като и животните) наклоняват глава встрани, ако изпитат внезапен интерес към нещо. Опитвайки се да спести време, за да намери отговора на неудобен въпрос, човек може рефлективно да имитира интерес към събеседника си с помощта на това движение, за да скрие истинските си намерения. Този, който задава въпроса подсъзнателно разчита този жест и ще бъде по-лоялен към измамника.
7. Издърпва яката и се почесва по шията
Шията е едно от слабо защитените места на нашето тяло. Усещайки опасност, много от тях могат да започнат да разхлабват и свалят яката (особено ако тя е стегната и не позволява дишане), за да погълнат въздух. Такъв жест се обяснява с желанието да се освободим от лъжата и да се чувстваме свободни.
Също толкова често движение е почесването по врата. Обикновено изглежда, че човекът мисли върху вашия въпрос. На езика на знаците това буквално означава: „Не съм сигурен, че съм съгласен с теб“.
8. Покрива уязвимите части на тялото
Гърдите, стомаха, интимни места – това са частите от тялото, които човек се опитва да прикрие, когато се чувства обезпокоен. За такъв жест има физиологично обяснение: вегетативната нервна система под стрес (а лъжата винаги е стрес) дава сигнал за свиване на коремните мускули и това дори може да причини болезнени крампи.
9. Придържа се към твърди предмети
Когато човек лъже, той подсъзнателно се чувства уязвим и се опитва да укрепи позицията си по всякакъв възможен начин, включително и физически. Той може да се държи на стена, маса, стол и всяка друга твърда повърхност – това му помага да се убеди в собствената си безопасност.
Това поведение е повече от естествено: дори в детството научаваме проста истина – за да избегнем опасна ситуация, трябва да се скрием някъде.
10. Небрежно предразположен
Това поведение е характерно преди всичко за момичетата: те изправят косата, изтриват несъществуващи частици грим от ъглите на очите или обвиват кичури коса на пръст. Това помага за постигане на вътрешен мир, отвличане на вниманието от външни заплахи.
11. Обръща се малко встрани от събеседника
Говорейки с човек, може да не погледнем в лицето му, но тялото винаги ще бъде насочено към него. Това предполага, че сме отворени за комуникация. Ако човек се обърне малко настрани, той може подсъзнателно да се опита да премахне от зрителното поле предмет, който причинява дискомфорт.
Бонус: какво да направите, ако не виждате човека, с когото разговаряте, а говорите по телефона с него.
Лъжците често поглъщат фрази и говорят дрезгаво. Колкото по-груб е гласът, толкова повече сме склонни да му вярваме. Човек, който иска да лъже, може съзнателно или несъзнателно да намали тембъра на гласа си. Ето как се проявява компенсацията: лъжа, която няма основа, се компенсира с твърд, дрезгав тон.
Завършването на фразата лъжецът поглъща или говори по-тихо. Това се дължи на особеностите на дишането: необходимостта от измама вълнува човек, дишането му се губи и просто няма достатъчно въздух, за да постигне ясно завършване за дадена фраза.

Превод от руски: Зарата


image0 (9K)