Град край Айтос е на 8000 години

От „1000 причини да се гордеем че сме българи“

№ 7

През 2004 г. екип от археолози под ръководството на Красимир Лещаков от СУ “Кл.Охридски” разкрива край Айтос град, който е на 8000 години. Разположен е на площ от 30 декара, от които през 2005 г. са разкрити 13. Селището е оградено с дълбок ров, а след него има крепостна стена, градена от обработени камъни със суха зидария.

[ad id=“225664″]

Тя е дебела до 2 м, а специалистите предполагат, че е достигала на височина до 3-4 м. След това започва улица, широка цели 9 м, по която се стига до централния площад. И улицата, и площадът са покрити с грижливо подреден паваж. Под него, в скалата са издълбани дренажни канали за поемане на дъждовната вода, дълбоки 70-80 см и покрити с каменни плочи. Открити са и малки квартали с по 4-5 къщи – правоъгълни здания с по няколко помещения. Покривите им са от масивни дъски, обмазани дебело с глина. Всяка от къщите има ъглово огнище, дървени пейки за спане и каменни хромели за стриване на зърното.

[ad id=“263680″]

Сред тях се отличава къщата на жреца. Не само по своите значителни размери, но и по вградената в основата й каменна брадва. Край къщата откриват два украсени скиптъра от еленов рог. Там са намерени и най-много култови предмети. Общо в селището археолозите откриват над 200 глинени идоли – всички на жени с пищни форми. Част от съдовете са оформени като човешки фигури с лица-клюнове и свидетелстват за вярванията на тогавашната цивилизация.


image0 (9K)