ГЕРБ се отказа да опрощава борчовете на мюфтийството

„Предлагаме в Закона за вероизповеданията да няма амнистиране на дълговете към 31 декември 2018 г., а да има отсрочване.“ Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов по време на брифинг в Народното събрание във връзка със Закона за вероизповеданията, предаде „Фокус“. Заедно с него бе финансовият министър Владислав Горанов.

Според него всяка друга спекулация по тази тема е некоректна от тези политически сили, които претендират, че са системни и които винаги са говорили, че трябва да има разбирателство.

„Има много спекулации, че се говори за опрощаване на задължения, които са натрупани от всички вероизповедания към 31 декември 2018. Темата излезе извън обхвата на всички вероизповедания. Тук искам категорично да заявя – по никакъв повод нито ПП ГЕРБ, нито ПГ на ГЕРБ, нито Министерски съвет имат някаква договорка или извиване на страна от ДПС“, каза още Цветанов.

Всяка една държава поддържа своите малцинства и религии по света – годишно страната ни предоставя около 2 млн. лв. за всички български църкви към БПЦ, каза още председателят на ПГ на ГЕРБ.

„И днес мога да заявя, че тези пари, ако бяха опростени, смятам, че всички вероизповедания в България щяха да започнат на чисто“, изтъкна Цветанов по отношение на промените в Закона за вероизповеданията.

Според него Законът за вероизповеданията е придобил политически оттенък. Цветанов определи това като недопустимо, когато се говори за религия.

„Тук искам да кажа на тези политически партии, които се изказват, да си припомнят много внимателно протоколното решение между България и Турция за това как България ще приема съответни дарения за Мюфтийството, за българските мюсюлмани и как дирекцията по вероизповедания ще опростява всички тези мита“, допълни Цветанов.

„Всяка една държава поддържа своите малцинства или религиите, които са основни за дадената държава във всяка една точка по света. България не прави своите изключения. Годишно страната ни предоставя около 2 млн. лв. за всички български църкви към БПЦ“, каза още Цветанов.

Припомняме, че на 8 март, на първо четене, депутатите решиха регистрираните по Закона вероизповедания да се освободят еднократно от плащане на неплатените към 31 декември 2018 г. публични вземания, с главниците, лихвите и разноските по тях.

Решението бе прието със 104 гласа „за“, 28 „против“ и 6 „въздържал се“.

Със закона се предлага регистрираните по Закона вероизповедания да се освободят еднократно от плащане на неплатените към 31 декември 2018 г. публични вземания, с главниците, лихвите и разноските по тях. По данни на Министерството на финансите 8,267 млн. лева са задълженията на шест регистрирани вероизповедания. По-късно се разбра, че от тях около 8 млн. лева са дългове на Главното мюфтийство.

Предвидено е субсидията, отпускана по държания бюджет да се разпределя от Българската православна църква за източноправославното вероизповедание и от Главното мюфтийство за мюсюлманското.

Според измененията държавната субсидия ще се предоставя и за българските православни църковни общини в чужбина.

Досега субсидия се предоставяше само на задгранични епархии или митрополии в диоцеза и юрисдикцията на Българската православна църква.


image0 (9K)