Естетическото възпитание – всенародно движение

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 137, 1980 г.
ЕСТЕТИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ – ВСЕНАРОДНО ДВИЖЕНИЕ
Пленум на Окръжния комитет на БКП ● Приета е програма за периода до 1990 г.
Вчера в Стара Загора се състоя пленум на Окръжния комитет на БКП. В неговата работа взеха участие секретарят на ЦК на БКП Стоян Михайлов, ръководители на културни институти, представители на художествено-творческата интелигенция и др.
Пленумът бе открит и ръководен от първия секретар на ОК на БКП Васил Недев.
Обстоен, аналитичен и дълбоко аргументиран доклад за дейността на старозагорската окръжна партийна организация за разгръщане на всенародно движение за естетическо възпитание изнесе секретарят на ОК на БКП Наньо Стефанов. Той подчерта, че окръжната партийна организация винаги е разглеждала работата по естетическото възпитание като съставна, неделима част от комунистическото възпитание на трудещите се, за формиране на правилен мироглед, за възпитаване на народа и младежта в класово-партиен дух, за изграждане на многостранно развити личности. Още през 1974 година за първи път в страната тук бе приета програма „Основни насоки за естетическото възпитание на трудещите се и младежта от Старозагорски окръг”. Тя намери широко отражение във всички области, непрестанно се обогатяваше и успешно се изпълняваше.
По-нататък бе направен анализ на естетическото възпитание като важна част от работата по завършването на преустройството на идеологическата дейност на окръжната партийна организация. Проблемът сега е за реализирането на онзи идеал на Маркс за превръщането на всеки труд в творчество, за излизането от сферата на икономическата принуда и влизането в територията на вътрешната потребност. Изключително важен момент е естетизацията на сферата на труда, налагащ се от динамиката на научно-техническата революция. В това отношение са постигнати значителни резултати, но все още има и сериозни недостатъци в издигането на привлекателната сила на труда в промишлеността и селското стопанство. Нужно е да се разширява борбата за повишаване качеството на продукцията, красотата на изделията, за създаване приятен естетически вид на работните места, за подобряване на културата на труда и бита и др. Всичко това води до висок икономически ефект. Важно направление е естетизацията на отношенията в трудовите колективи, непримиримостта към проявите на „малката правда”, лентяйство, нехайство и др.
В доклада голямо място бе отделено на ролята на училището за естетическото обучение и възпитание на подрастващото поколение, за формирането на потребност и способност да се живее и работи по законите на красотата. Безспорно е умелото използване на учебните форми, обществените мероприятия, извънучилищни занятия за разкриване на хармоничната картина на света, за стимулиране на творчеството. Но все още културата, нейният кадрови потенциал и материални ресурси са в дълг към естетическото възпитание и педагогическия процес. Недостатъчна е работата по отношение на развитието на творческото начало, на овладяването и разгръщането на дарбите на младата личност. В решаването на проблемите трябва да вземат активно участие културните институти, предприятията – шефове на училищата, обществеността.
Засегнат бе в доклада и въпросът, свързан с ролята на заобикалящата жизнена среда. Особено значение придобива естетическото оформяне и благоустройство на селищата в окръга, които трябва да отговарят на най-доброто в традицията и новите естетически изисквания. Много е постигнатото, но все още се допускат сериозни грешки. Главно внимание трябва да се отдели на постоянното естетизиране на селищните системи, на участието на цялото население в грижите за красотата и реда в жизнената среда, за възпитаване на чувството за красиво, за непримиримост към грозното, безвкусицата, кича и пр.
Задълбочено бяха осветлени и проблемите, свързани с ролята на духовната култура за художественото възприемане на света и творческото развитие на човека и обществото. Анализиран бе приносът на творческите групи, културни институти, на читалищата, художествената самодейност, в разпространението на духовните ценности сред трудещите се.
Непосредствена задача е и усъвършенствуването на ръководството и управлението на работата по естетическото възпитание. Това изисква издигане на ръководната роля на партийните организации, организаторските контролни и обобщаващи функции на Окръжния и общинските съвети за култура и др.
В разискванията на пленума взеха участие председателят на ОС на БПС Иван Луков, героят на социалистическия труд Иван Стоянов, секретарят на общинския комитет на БКП в Казанлък Иван Кръстев, зам.-председател на дружеството на писателите Константин Колев, директорът на Окръжната художествена галерия Иван Попчев, зам.-директорът на ОЗ „Фр. Енгелс” Иван Чаков, първият секретар на ОК на ДКМС Диана Стоилова, директорката на 31-ва детска градина Дора Караиванова, директорът на дирекция „Народна просвета” към ОНС Петър Щилянов, лаборантката в Химкомбината Пенка Стамова и председателят на Окръжния съд Тотьо Бакалов.
С голям интерес и дълбоко внимание бе изслушано изказването на секретаря на ЦК на БКП Стоян Михайлов. Той подчерта изключително важното значение на естетическото възпитание при новите икономически условия. Поставената грандиозна историческа задача – създаването на всестранно развити личности, изисква даване на път и простор за изява на способностите на трудещите се. Той се спря и на предимствата на реалния социализъм пред капитализма в духовната сфера.
Другарят Стоян Михайлов даде положителна оценка на работата по естетическото възпитание в окръга, един от първите, който създаде и реализира програма в тази важна дейност. Той се спря и на някои допуснати слабости, които се отнасят до непълноценното използване на възможностите на кадрите, на базата, на пропуски в работата в горния курс в училищата, на Окръжния и общинските съвети за култура. Подчерта необходимостта да не се допуска показност и представителност в естетическата дейност и др.
Другарят Стоян Михайлов говори и за някои актуални задачи във връзка с ознаменуването на 1300-годишнината от създаването на българската държава и достойно посрещане на ХІІ конгрес на БКП. Той изрази увереност, че работата по естетическото възпитание в Старозагорски окръг ще доведе до още по-големи успехи, до сплотяване на трудещите се около априлската линия на нашата партия.
Пленумът единодушно прие решения. Утвърдена бе програма за естетическо възпитание на населението от Старозагорски окръг за периода до 1990 година. С това той завърши своята плодотворна работа.


image0 (9K)