Емил Христов: „Местното самоуправление е дъвка за всички правителства“

Емил Христов е председател на общинския съвет на община Стара Загора и лидер на партия ГЕРБ в града. Специално за Zarata.org Христов направи анализ на обстановката в община Стара Загора и в България.

-На предстоящата сесия на Общинския съвет БСП ще гласува против приемането на бюджета за 2015 година.  Групата на социалистите досега блокира важни предложения като даването на безвъзмездно право на строеж на жителите в квартал ,,Лозенец‘‘. Ще стане ли това и сега?

-Всъщност  те не могат да блокират нито едно предложение, защото на БСП не й стигат силиците. Прекалено слаби са, за да направят такова нещо. Да започнем по реда на нещата. Те са длъжни да гласуват против, защото са опозиция и разбират така политическата борба. Когато партиите се явяват на избори, те си имат свои платформи и хората ги избират.  Това сме представили на гражданите преди 4 години и ще продължим да го изпълняваме до края на мандата. Дали е добро или лошо, ще решат хората на изборите през октомври. БСП също имат своите позиции и когато са управляващи, те могат да изпълнят своите общения, дадени на хората. Друг е въпросът, че си представят нещата като една конфронтация и използват методи, които днес нямат място. Например през декември миналата година беше представена рамката на бюджета. Оттогава до съвсем доскоро те можеха да направят своите предложения. Те дават предложенията си в последния момент с надеждата ние да ги отхвърлим и по този начин да кажат пред всички, че управляващите не ги приемат. От БСП знаят, че след приемането на бюджета се прави списък на улици, които ще бъдат ремонтирани и т.н. В момента не бихме могли да кажем, че ще правим тази улица, защото трябва да утвърдим бюджета за тази година. За съжаление за 4 години не можем изправим всички онези кривини, които са натрупани в рамките на прехода. Нека сравним какво правим с един бюджет по време на криза и какво правеше БСП, които бяха 8 години безалтернативни и имаха възможност да изпълняват тяхната програма.

-Сега се радвате на подкрепата на населението, но споменахте, че сега се намираме в период на криза. Няма ли това да се отрази на резултата на ГЕРБ на предстоящите местни избори?

-Всъщност става въпрос за две различни неща. В период на криза кметът Живко Тодоров и ГЕРБ доказаха, че ако се работи разумно и честно, един град може да се развива. Стара Загора е точно такъв пример. Ние показахме, че по време на криза  можем да управляваме добре. Надявам се гражданите да оценят това, което се прави по време на нашето управление.

-Тоест смятате, че партията ще запази добрите си резултати и на предстоящите избори.

-Прекалено рано е да говорим какви ще бъдат целите на партията. Естествено, ние искаме да спечелим доверието на хората. Колкото по-добре сме работили през изминалите 4 години, толкова по-голямо доверие ще получим. Вторият мандат също е изключително важен. Тези ресурси, които Общината спечели, тези 240 милиона ни дават възможност да се класираме на друго ниво сред областните градове. Оттук-нататък достъпът до средства ще бъде затруднен. Тези, които са натрупали ресурси, ще имат предимство пред останалите през следващия ключов период. Ако успеем през следващите 4 години да поддържаме този темп на развитие и извлечем максимума от националните и европейските програми, ще направим процесите за Стара Загора необратими. След това който и да дойде на власт, пътят ще бъде само към развитие на града.

-От БСП обявиха, че има чистки в администрацията. На областно ниво Драгомир Стойнев обвини ГЕРБ в политически мотивирани назначения в ТЕЦ-овете.Също така от партията отправиха критики и за санирането на сградите. Как ще отговорите на това?

-БСП не са в позиция да обвиняват. Техният провал е повече от явен. Хората много добре разбират има ли чистки, или не.

-А на национално ниво смятате ли, че ГЕРБ може да изкара целия си мандат предвид тежкото положение в страната?

-Тук не става дума само за ГЕРБ. Управляват няколко партии в коалиция. Хората са изморени от непрекъснатата смяна на правителствата. Това не носи нищо добро, само намалява техните възможности. Колкото по-дълго се задържи това правителство, толкова по-добре. Така можем да работим по-дълго време в една спокойна и сигурна среда. Това се отнася както за гражданите, така и за инвеститорите.

-Какви са според Вас грешките на предходното управление на ГЕРБ и кои са успехите на сегашното правителство?

-Не съм аз човекът, който да даде оценка за управлението на ГЕРБ на национално ниво. Не сме крили, че допуснахме някои грешки. Включително Бойко Борисов е признавал, като е бъркал. Мисля, че се поучихме в голяма степен от грешките си. Това, което е положително, е че отново се обръща внимание на големите проекти. Аз вярвам, че ще успеем да пуснем всички оперативни програми. Ще успеем да получим помощ за правителството и в международен план. Ще се проведе международна среща относно газовите доставки и пътищата на газа. Има стабилизиране както във вътрешнополитически, така и във външнополитически план. България отново започва да бъде приемана като равноправен събеседник.

-А не смятате ли, че външната ни политика е сервилна?

-Външната ни политика може да бъде определяна като сервилна не само сега, но и преди 30 – 40 години. Всичко зависи от това кой как я гледа. Хубавото е, че виждаме освобождаването на страната ни от влиянието на големи държави.

-Така не ставаме ли зависими от други големи държави?

-България не е достатъчно мощна икономически, военно и политически, за да се развива самостоятелно. Ние се съобразяваме с интересите на тези, които определят основните насоки на развитие. Това съобразяване с тенденциите в световната политика не трябва да бъде за сметка на интересите на България.

-Да се върнем на местно ниво. На срещи между депутатите от област Стара Загора и представители на общините беше обявено, че Раднево е пред фалит заради неизплатени концесионни такси. Тогава Вие повдигнахте въпроса, че трябва да се върви към децентрализация в държавата и икономическа самостоятелност на общините. Какво може да бъде направено в тази посока?

-Икономическият екип на ГЕРБ имаше една добра идея – част от данъците на физическите лица да остават в общините. Предложението е подкрепено от Националното сдружение на общините в България, както и от Асоциацията на председателите на общински съвети. Надявам се, че работната група към Министерски съвет ще стигне до извода, че са налице подходящите условия. Това би позволило на кметовете и общинските съвети да планират малко по-спокойно.

-През предходния мандат на ГЕРБ Симеон Дянков беше се заел да се реши въпроса с децентрализацията. Даже имаше идея отделни агенции и министерства  да се преместят от столицата в някои областни градове. Какво е направено през изминалите 25 години по този проблем?

-Това са два отделни въпроса. Разпределянето на министерствата в градовете от страната е едната страна на нещата. Обсъждано е много пъти доколко е целесъобразно за България. Другият въпрос за местното самоуправление стои от много години. Той е една дъвка за всички правителства, но за съжаление всяко правителство, което дойде на власт, забравя за него. Местното самоуправление няма само финансов аспект, тоест част от приходите от данъци да остават за общините. Тук можем да говорим за нещо много по-сериозно: доколко държавата трябва да се намесва в управлението на общините. Изравнителната субсидия не е нищо друго освен държавна намеса. Чрез нея държавата има възможност да поощрява или наказва. Но това е друга тема. Можем да говорим доколко една община би могла да се справи с проблемите на образованието, здравеопазването, социалните дейности. В Бюджет 2015 са заделени 2,5 милиона само за култура извън делегираните от държавата. Същото се отнася за здравеопазването, при положение, че това не са дейности, които Общината би могла сама да финансира.

-Кои са големите проекти, които община Стара Загора ще осъществи в краткосрочен план?

-Тази година трябва да завършим депото за битови отпадъци, транспортния проект и цялостния ремонт на плувния басейн. Има доста проекти, на които тази година изтича крайният срок за тяхното изпълнение.

-Какво става с велоалеите и паркът в бившата казарма?

-Това е извън моята територия. Паркът си върви по план и смятам, че през пролетта ще можем да го видим в цялата му красота. Относно велоалеите, те са част от този транспортен проект и без тяхното изграждане, проектът не може да бъде отчетен като завършен. След като предишният общински съвет е приел проекта точно в този вид, ние сме длъжни да го изпълним, иначе се лишаваме от финансирането му, а то е сериозно.

-Като обобщение как очаквате да се развива община Стара Загора занапред?

-Очаквам нещата да се развиват оптимистично, стига обстановката в държавата да не се промени.


image0 (9K)