Еколозите отрязани от 50 милиона за червеногушата гъска. Парите трябваше да отидат в НПО, което по традиция печели тези проекти

Националният съвет по биологично разнообразие към Министерството на околната среда и водите е отхвърлил предложението за 50 милиона лева за зелените, поискани за опазване на червеногушата гъска. Съветът отложил и с 2 години включването на нова зона в „Натура 2000” под името „Рила-буфер”.

Причината за отлагането е, че предложението е немотивирано и няма достатъчно научни доказателства за въвеждането на такава зона. Предложението за „Рила-буфер” било представено от Ирина Матеева от „Българското дружество за защита на птиците”, част от „Коалиция за да остане природа в България”.

Още в началото Матеева не пропуснала да заплаши членовете на Съвета, както и всички присъстващи, че няма да се вземат под внимание входираните становища, които се позовават на социално-икономически причини и аргументи.

На срещата присъствали и представители на общините, чиято икономика щеше да бъде засегната от обособяването на новата защитена територия, тъй като на практика всякаква човешка дейност там щеше да бъде блокирана. Присъствал е и представител на Светия синод на Българската православна църква, защото „Рила-буфер” засяга и част от земите на Рилския манастир.

49 718 500 лева трябваше да бъдат отпуснати от МОСВ и МЗХ по „Плана за действие за опазването на червеногушата гъска в България за периода 2015-2024 година”. Парите щяха да отидат в Българското дружество за защита на птиците, което „по традиция” прибира финансирането по такива проекти.

Именно БЗДП е изпълнител на един от трите европейски проекта, за които прокуратурата откри съмнения за нарушения след публикации на „Труд”. Проектът „Планове за действие за глухар, трипръст и белогръб кълвач“ на обща стойност 433 759 лева ще бъде ревизиран от Изпълнителната агенция „Одит на средствата от ЕС” към Министерство на финансите.


image0 (9K)