Днес задължително трябва да направите това за Бог да прости

Първата за тази година Голяма Задушница преди Великия пост е днес (5 март). Тя е една от трите Големи Задушници, които православните християни отбелязват всяка година.

В съботния ден срещу Неделя Месопустна (Месни заговезни) всички българи извършват помен в памет на мъртвите. Според православието днес е един от трите дни в годината, в които мъртвите слизат обратно в гробовете си и е ден за почит към тях. Както показва името “ Задушница „, това е ден за възпоменаване на душите на починалите.

Задушниците винаги са в събота, защото в седмичния празничен цикъл църквата е определила съботата за ден на покойните. На тези дни близките на починалите посещават гроба, преливат го с вино, прекадяват го с тамян. Прието е да подаваме варено жито, хляб или пита, вино, плодове, сладкиши или бонбони на присъстващите за „Бог да прости мъртвите души“. Посещаваме гробовете и на други починали християни и се молим и за тях. Те всички имат нужда от свидетелството и застъпничеството ни!

Ето какво се приготвя за помена:

За помена се приготвя „коливо“ – варено, подсладено жито. Българската традиция включва и хляб и вино. В по-ново време се прибавят дребни сладки и соленки. Поменът се прави на гроба, в църква или у дома. Обичайно на гроба свещениците извършват „парастас“, тъй като е по-кратък от панихидата. Тя е по-пространният молебен за упокоение на душите и включва повече молитви, както и четения от Евангелие и апостолски текст. Житото е символ на възкресението, защото по думите на Свети апостол Павел „житното зърно не може да оживее, ако преди всичко не умре“.

Виното е символ на кръвта на Исус Христос. Паленето на свещи символизира горещата вяра, а пламъчетата напомнят за безсмъртието на душите на покойниците. Тамянът означава чистата молитва, а цветята – добродетелите на починалия. Православният канон гласи, че е погрешно да се поставя храна на гроба на покойника. Оставената по гробовете храна няма да бъде „изядена“ от покойника, а от бездомните кучета, като по този начин се оскверняват гробовете. Душата не яде и не пие материална храна и питие. Сладкиши, месо и вино се раздават между живите и като вкусят от подавките, да си спомнят за умрелите. Както на всеки помен, така и на Задушница се раздава на бедни и нуждаещи се.

Всички Задушници през годината са винаги в събота. За една календарна година обичайно Задушниците са четири – преди Месни заговезни, след Спасовден, около Димитровден и Архангеловден.

Утре (неделя) на „Месни заговезни“ с Евангелско четене се припомня картината на Страшния съд. Великият пост (Великденски) започва от понеделник след „Месни заговезни“ (Сиропустна неделя).


image0 (9K)