ДАМОКЛЕВ МЕЧ НАД ОБЩИНСКОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

На 17-ти февруари се проведе разширено заседание на Сдружението на общинските болници в България с участието на кметове и други представители на местната власт, сред които беше и председателят на Общинския съвет в Чирпан Даниела Драгийска Националната среща се състоя в град Велики Преслав. На нея бяха обсъдени всички аспекти на здравната политика и непосредствените заплахи за общинското здравеопазване. Констатирано бе, че непрекъснатите промени в здравеопазването водят до нарастване на недоволството на пациентите и неудовлетвореността сред лекарите. Промените се извършват без ясно дефинирана цел, а резултатите от дейността се влошават.
„Общинските болници не са създавани, за да печелят. Имало е нужда и обществото е решило да изгради тези болници. На всички е ясно, че ние се издържаме от това, което заработим, за нас няма държавна дотация. Ние сме крайно необходими, без да сме незаменими в бъдеще. Когато има алтернатива, която да запълни нуждата и потребностите на това население, най-вероятно ние по исторически път ще се оттеглим от дейността”, каза председателят на сдружението и управител на болницата в Чирпан д-р Неделчо Тотев.
Според членовете на сдружението това, което досега е правено в общинските болници, се орязва драстично според разпоредбите на Наредба 11. „В неврологията ще можем да лекуваме само инсулти и една рехабилитационна пътека, в отделенията по акушерството и гинекология само раждания и аборти, а в хирургията няколко спешни състояния, като хернии, перитонити и апендицити на възрастни над 18 г.”, негодуват лекарите.
„Над общинското здравеопазване от години виси един дамоклев меч и при тези силно завишени критерии ние работихме на предела на възможностите си. Поддържаме пет отделения, които работейки заедно, осигуряват самоиздръжката на общинските болници. Сега още работим при старите условия, но след падането на дейността с около 50-60% , няма да получим нищо насреща”, посочи д-р Тотев.
За 4 години България от 90-място в света е стигнала до 3-то по показател смъртност на населението. Според СОББ, извършваните в момента промени водят до ограничаване на достъпа на населението до медицинска помощ. От сдружението категорично възразяват срещу това да се приемат промени в нормативни актове в нарушение на Лисабонския договор, Европейската социална харта, Конституцията на Република България, Закона за административните актове и Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. Участниците в срещата решиха да се обърнат към главния прокурор с искане да се произнесе по законността на действащите нормативни актове в сферата на здравеопазването.
„Здравей, Чирпан“


image0 (9K)