ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ: ЕДНА ГОДИНА ОПТИМИЗЪМ

В-к „Септември” брой 1, 1980 година

Преди една година Янко Вълчев бе заявил, че няма да мине много време и в животновъдството ще навлязат много млади хора. За мнозина тези думи прозвучаха като предизвикателство най-вече със своя оптимизъм.

Но кой е Янко Вълчев? Животновъд, секретар на комсомолското дружество в с. Загоре, един от младежките представители, които подписаха рапорта на ДКМС до ЦК на БКП. Ще добавя още нещо, тъй като добре го познавам – той изцяло е отдаден на работата си като животновъд и като комсомолски активист. Впрочем думата ни е за оптимизма му. За това ще говорим и по-сетне.
Ставаше въпрос за младите хора в животновъдството. В кравекомплекса в с. Загоре от скоро работи комсомолско-младежка бригада. Четирима животновъди утвърждават престижа на комсомолското дружество, което им е възложило тази задача. Идеята възниква спонтанно, но не случайно, защото нейното реализиране вече е подготвено от обективните условия в редица партийни документи.
Янко винаги премълчава това, но идеята в същност е негова. Самият той работи вече шеста година като животновъд и добре разбира, че млади хора са особено нужни в техния, най-модерния в окръга кравекомплекс, където всички процеси са механизирани и където за съвременната техника са нужни подготвени кадри. В село Загоре има доста младежи, защо някои от тях да не започнат работа като животновъди? Идеята скоро намира реален израз и на комсомолско събрание тържествено са връчени поръченията на четирима млади хора.
Не мислете, че всичко свършва дотук. Янко настоява пред ръководството да се гласува доверие на четиримата доячи. Те започват обща работа в едно хале, което е обявено за младежко.
Ставаше въпрос за оптимизма на Янко. Фактът, че в кравекомплекса в Загоре вече работи комсомолско-младежка бригада, говори, че този оптимизъм не е бил безпочвен. Но не малко организационна работа е свършена, за да се превърне той в реалност. Младите животновъди са уверени  във възможностите си, а ръководството им вярва. Халето е ново, процесите са напълно механизирани, доилната инсталация е с централен млекопровод. Ще добавя и още няколко подробности, които не са без значение. Четиримата са завършили курсове за доячи и имат 11 клас-квалификация. По-важно е обаче друго – умелият подбор на хората според техния производствен опит. Единият от тях, Милчо Алексиев, работи в кравекомплекса от четири години, първенец е за десетмесечието, а редом с него е Мара Ангелова, която съвсем отскоро е доячка. Другите двама, Мария и Пенчо Таневи, вече имат по година и половина стаж като животновъди, а не случайно Янко работи в съседното помещение, макар и не като дояч, и винаги е готов да помогне.
Тези подробности показват, че всичко е внимателно премислено, преди да се пристъпи към създаването на бригадата. А днес Янко е още по-категоричен в своя оптимизъм, защото заявява, че скоро целият кравекомплекс в Загоре ще бъде обявен за младежки.
Сега тези думи не ми звучат като предизвикателство, защото вече познавам хората, които работят тук, познавам Янко, който няма да се спре, докато не постигне своето. А когато имаш подкрепата на другите, оптимизмът е напълно оправдан.

Текст и снимка: Ангел АНГЕЛОВ


image0 (9K)