Кои са най-богати в Пловдив?

В Пловдив живеят и работят много богати хора. Така е било в миналото, когато се е създавала новата българска държава, така е и днес. В топ 10 на всеки от основните 25 стопански отрасъла на българската икономика има най-малко две компании с пловдивски корени.

Статистиката показва, че по брой милионери на глава от населението градът е далеч пред столицата. И в този град на едрия капитал най-състоятелният човек е кметът Иван Тотев. Така смята всеки трети участник в анкетата на marica.bg, отговорил на въпроса „Кои са най-богатите пловдивски фамилии“.

Уникалното е, че пловдивчани поставят семейството на градоначалника над знакови фамилии от прехода и капиталистическата контрареволюция като Гергови и Арабаджиеви. За фамилията на мажоритарния собственик на „Международен панаир Пловдив“ АД Георги Гергов са гласували 27% от читателите на „Марица“. Напоследък Гергов се раздели с част от курорта „Слънчев ден“, оценяван като перлата на неговата бизнес империя.

Преди 2 години продаде и строителната си фирма „Пътища Пловдив“ АД, с която редовно печелеше обществени поръчки. Освен панаира обаче Гергов притежава знаковия за софиянци ЦУМ, хотел „Санкт Петербург“ и редица други апетитни имоти в Пловдив и региона. За фамилията на Ветко Арабаджиев, който напоследък има проблеми с държавата и закона, са гласували 22,8% от участниците в анкетата. Въпреки разследването срещу него за данъчни престъпления Ветко все така е собственик на столичния топ хотел „Маринела“ /бившия „Кемпински-Зографски“/, комплекс „Елените“ и няколко други хотела на морето, „Марица“ в Пловдив, Захарния комбинат и огромно имение на френската Ривиера.

Едва на четвърто място по богатство в Пловдив читателите са класирали братята Иван и Александър Асенови, собственици на конгломерата от фирми около „Хъс“ ООД. В същото време само основната компания от групата е на четвърто място по приходи в Южен Централен район, според последните данни на Българско-търговско промишлена палата. През 2017 г. пред „Хъс“ са само гиганти като КЦМ, Либхер и Асарел Медет. Нетните приходи от продажби на дружеството за 2017 г. са 340 947 000 лева, а печалбата след платени данъци – над 33 милиона лева.

Братята Асенови обаче са получили едва 6,5% от гласовете в анкетата. Въпреки огромните активи в недвижимост, които притежават фамилиите на Георги Гергов и Ветко Арабаджиев, и внушителните парични потоци, с които оперират фирмите на Иван и Александър Асенови, пловдивчани настояват, че именно фамилията на кмета Иван Тотев е най-богатата в Пловдив. И то при положение, че Тотеви едва сега натрупва първите си легални капитали. Според справките в Търговския регистър те са съвсем скромни и никак не предполагат стандарта и богатството, което притежават кметът и неговите близки.

В основната на фамилния бизнес на Тотеви е майката на градоначалника Роза. Тя нагазва в мътните води на българската пазарна икономика в средата на 90-те със счетоводни услуги, курсове и издателска дейност. В края на века успява да приватизира бившия център за обучение на кадри към СМК. Именно там, в някогашното общежитие на зидарите и мазачите, се полагат основите на бизнес империята „Империал“. Големият възход на фамилния бизнес обаче започва след 2006 година, когато синът Иван влиза в политиката. Разцветът пък идва през 2012-а. Тогава Иван вече е кмет на Пловдив. Вече 7 години Тотев управлява града като истински олигарх – без ясна биография, без намек за произхода на парите на фамилията му, но пък с огромна увереност и натрапчиво внушение, че е недосегаем. За двата си мандата Тотев е разпределил към бизнеса над 1,3 милиарда лева от общинския бюджет и още 400 млн. от европейски проекти и целеви субсидии за капиталови разходи от държавата.  Всичко това вероятно кара читателите да мислят, че именно кметското семейство е най-богатото в Пловдив.

http://BNews.bg


image0 (9K)