Баскетболният Берое победи шампиона Лукойл Академик

Отборът на Берое успя да поднесе голямата изненада в 21-я кръг на първенството на Виваком Националната баскетболна лига. Старозагорци се наложиха над шампиона Лукойл Академик с 87:77. Това е второ поражение за „студентите“ в първенството, докато за Берое вече има 15 победи в редовния сезон.

Страхотен мач за Берое изигра американският гард Аштън Муур, който се отчете с 26 точки. Още четирима играчи на Берое завършиха с двуцифрен точков актив – Николай Николов, Еврик Гари, Тихомир Желев и Александър Тодорович.

„Зелено-белите“ показаха още преди почивката, че нямат никакво намерение да се предават, въпреки че ролята на големия фаворит бе за съперника им. Берое отстъпи в първата част с 19:22, но спечели втората с 24:22 и се оттегли на почивката само с точка пасив – 43:44.
През тези първи 20 минути само за около минута Лукойл Академик успя да вземе по-голям аванс от 10 точки. Той обаче бързо бе върнат от старозагорци.
Картината се повтори и в началото на третата част. Едва в края й домакините отново поведоха с 10 точки.
Три тройки на Еврик Гери, Николай Николов и Александър Тодорович върнаха интригата в началото на четвъртата част когато авансът на Лукойл бе стопен до само точка при 69:68. Последваха няколко поредни изравнявания преди Аштън Муур да изведе старозагорци напред с три точки при 78:75 три минути преди финалната сирена. От там до края старозагорци не изпуснаха инициативата и нанесоха първо домакинско поражение на шампионите.
В следващия кръг Берое ще гостува на Черноморец в Бургас.