Българският фолклор в красивата Родопа планина през 2016

Българският фолклор е толкова богат, че във всеки един месец от годината, във всяко едно кътче от страната ни се провежда събор, празник или фестивал.
Днес сме решили да ви запознаем с тези празници и събори, на които може да присъствате като ги съчетаете със своята почивка.

Песпонеделник в Широка лъка
Всяка година, в първата неделя на месец март в Широка лъка се провежда традиционния кукерски фестивал “Песпонеделник”. Песяците обикалят от къща на къща, за да прогонят злото и да пожелаят здраве и благоденствие на стопаните. След като обиколят всички домове, песяците се събират на площада на Широка Лъка, където пресъздават обичаите по венчавката между старейшината и невестата на селото, както и по раждане, оран и засяване на нивите. Игрите преминават във всеобщо веселие, съпроводено от много музика, танци и вино.

Орфически мистерии в Триград
Орфическите мистерии са двудневен празик, като част от официалния празник на Триград. Те се провеждат всяка година в последната събота и неделя на месец юли. Празненствата започват от Триград, където с много музика, песни и танци, гостите се пренасят към пещера Дяволското гърло, в която се пресъздава сватбата между Орфей и Евридика, ухапването й от змия, както и слизането на Орфей в Долната земя, за да търси и изведе своята любима. През последните години в самата пещера се представя и огнен спектакъл. Идеята е посетителите да бъдат върнати 3000 хиляди години назад, когато се смята, че се е разиграла и драмата в любовта на Орфей и Евридика. Митичният певец се приема за основател на Орфическите мистерии, особено актуални през епохата на елинизма.
И независимо дали ще посетите Орфическите мистерии в края на месец юли, не пропускайте възможността да се потопите в дебрите на тази приказна пещера, винаги когато имате път към тази част на Родопите.

Фестивал на дивите цветя
Родопите са известни като “цветната градина на България”. Именно, поради тази причина в няколко населени места, част от Смолянска община, се организира Фестивал на Дивите цветя, като част от Международния проект “Цветна Европа”. Легендите разказват, че някога по обсипаните поляни с дъхави цветя и билки са се разхождали самодиви, а местните хора и днес събират лечебните цветове. В месеца, посветен на билките – юни се провежда и фестивала на цветята. Програмата му ежегодно включва ботанически турове по различни екопътеки, лекции за начинаещи и напреднали ботаници, различни ателиета, представящи родопските занаяти, както и велотур из цветните поляни на Родопите. Селата Смилян, Могилица и Момчиловци, са само част от участващите във Фестивала населени места. Едно интересно изживяване с цел опознаване на богатия растителен свят на Родпите.

Международно гайдарско надсвирване в село Гела
По традиция, всяка година в село Гела, в първия уикенд на месец август се провежда прочутото гайдарско надсвирване. Като част от Илинденския събор, надсвирването е отворено към всички желаеши. Задължителният елемент, обаче е каба-гайдата. В надсвирването, участие взимат гайдари от страната и чужбина, като биват допускани и участници с джура-гайда. Разпределението е в няколко възрастови групи. Има и награди, разбира се, но най-ценна е грамотата, с която всеки участник си тръгва. Хората се настаняват по поляните около параклиса “Свети Илия” и опъват палатки и големи софри. Някога преди този събор е бил изцяло родов събор, като са се събирали семейства и роднини от близо и далеч, за да се видят. Събирали са се на сладка раздумка, да си попеят и да се повеселят заедно, а обединяващото е планината. Чувството да си в Родопите и да усещаш магията й.

Културен календар на община Смолян
Празник на Смилянския фасул
Всеки е чувал за прочутия смилянски боб, за неговя вкус и хранителни качества. Издугнат в култ, той има свой собствен празник. Всяка година, по традиция през месец ноември се отбелязва празника, на който се избират крал и кралица на боба. Смилянският фасул се отглежда от времето на турското робство. Той иска мека зима и прохладно лято, тъй като при температури над 30 градуса цветчетата му окапват. Смилянският боб вирее на височина между 820 и 875 метра. За да е автентичен той трябва да вирее край река Арда и да бъде поливан с нейните води. Една от малкото храни, притежаваща патент за словесна марка. По време на празника на смиялснкия фасул гостите могат да опитат различни ястия от традиционния за района боб, както и да се насладят на богата музикална и хумористична програма.
Следете културния календар на община Смолян, за да се запознате и с точните дати на празника.

Роженски събор с предварителни дати 15 – 17 Юли 2016 г.
След 10 – годишно прекъсване през юли 2015 се състоя Роженският събор. тази година, той отново ще се проведе, като вече са ясни!. Този събор води началото си от далечната 1898 година. От тогава до наши дни поляните около Рожен оживяват от глъч, смях и сладки приказки на близки и роднини, събрали се от всички краища на страната. По време на събора през 2015 година се събраха стотоци хиляди хора, които в продължение на 3 дни се забавляваха заедно със стотици музиканти, танцови ансамбли и вокални групи от цяла България. Родопите бяха осветени от пламъците на нестинарските огньове, озвучени от надсвирвашите се гайди и надпяващи се гласове.

Фолклорен празник в Ягодина
Празникът на родопското село Ягодина се провежда през първата събота и неделя на месец септември. Музикални групи от всички фолклорни области в България се надсвирват в продължение на няколко дни. Село Ягодина, известно с близко разположената Ягодинска пещера, добива популярност и като дестинация за сватбен туризъм. Музикалната атмосфера, традиционно се разнообразява и от бракосъчетания в Ягодинската пещера. Надсвирването се провежда в местността “Нивището”, в близост до пещерна ниша, която осигурява по-голямата акустика на надсвирването и се чува в околните селища.
Разходката си до там бихте могли да съчетаете и с изкачване до панорамна площадка “Орлово око”.

Перелик ЕКО джаз фест
Уникален джаз фест сам по себе си. В края на месец юли на връх Перелик под открито небе се провежда Перелик Еко джаз фест “The sound of silence”. Елекстричеството е сведено до необходимия минимум за захранването на техниката, а осветлението вечерно време се осигурява от звездното небе, свещи и пламъците на огньове, осигуряващи топлината на родпоския връх. Осигурени са тенти, за мястото, на което се събира публиката, така че лошото време не би попречило на провеждането на музикалното събитие. Заслушани в музиката, гостите на фестивала намират своя покой и постигат пълен релакс и хармония на душата и тялото. Фестивалът е безплатен и всеки е добре дошъл.

Момчиловци фест
Фестивал на киселото мляко – За първа година през септември 2015 година се проведе първия по рода си Фестивал на киселото мляко в село Момчиловци. Надяваме се, че този фестивал ще продължи своето провеждане и през идните години. На него посетителите имаха възможност да се запознаят с тайните в производството на кисело мляко, да опитат различни родопски деликатеси от мляко, сладка, родопски мед. на него бе избрана и Мис Момчиловци. Да се надяваме, че тази възможност отново ще имаме възможността да се насладим на вкусния фестивал.

Празник на родопското чеверме
Най-отдалеченият пространствено фестивал, но може би един от най вкусните. Ежегодно в началото на месец май в Златоград се провежда Празника на родопското чеверме. Още през нощта започва подготовката на жарта за агнешките чевермета. Всеки е добре дошъл! Градът на Делю Хайдутин посреща гости от всички краища на страната. Освен вкусните чевермета, градът се оглася от гайди, народни песни и се залюляват кръшни хора. Организаторите имат за цел освен да съхранят традиционната родопска кунхя, но и да я популяризират, както нея, така и родопските бит и музика. Така, че отбележете в туристическия си календар – началото на май, като зает за Празника на родопското чеверме в Златоград.


image0 (9K)